Aktualności

Koncert „Kobiecie Stulecia”

2012.10.08 11:00

Autor: Milena Szymańska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

7 października br. w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Otrębusach odbyło się niezwykle ważne wydarzenie dla tego miejsca oraz ludzi z nim związanych. Jedna z sal koncertowych otrzymała imię Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej. Z tej okazji zorganizowano specjalny koncert „Kobiecie Stulecia” poświęcony współtwórczyni zespołu „Mazowsze” oraz prawdziwej gwieździe przedwojennego kabaretu, filmu i teatru.

 

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk. Przygotowano również ekspozycję poświeconą Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej w foyer obiektu.

 

Punktem kulminacyjnym uroczystości był koncert w wykonaniu Janusza Olejniczaka oraz zespołu „Mazowsze” pod batutą Jerzego Maksymiuka i Jacka Bonieckiego. Patronce zadedykowany został koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mira Zimińska-Sygietyńska (m.in. z Andrzejem Panufnikiem i Witoldem Lutosławskim) w czasie okupacji dawała tajne koncerty, także dla powstańców warszawskich. Po wojnie, po sukcesie "Żołnierza królowej Madagaskaru", zdecydowała się rzucić ukochaną scenę i spełnić wojenne przyrzeczenie dane Tadeuszowi Sygietyńskiemu. Wraz z profesorem stworzyła, a po jego śmierci samodzielnie prowadziła zespół "Mazowsze", sławiący polską kulturę na całym świecie. Do końca życia nie traciła energii, zamiłowania do pracy i humoru. Jej artystyczny sukces potwierdzają liczne nagrody i odznaczenia, w tym Order Orła Białego i honorowy tytuł "Kobiety Stulecia" nadany po raz pierwszy przez Polskie Radio.

 

Liczba wyświetleń: 398

powrót