Aktualności

ECOOP – wspólnie dla rozwoju społeczeństwa informacyjnego

2012.10.04 13:20 , aktualizacja: 2012.10.08 09:26

Autor: Dorota Łucja Cichocka na podst. materiałów MODR, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

„ECOOP – Cyfrowe środowisko współdziałania” to projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Międzyregionalnej INTERREG IVC przez trzynastu partnerów z dwunastu krajów Unii Europejskiej.

 

Inicjatorem i liderem tego przedsięwzięcia jest francuski Departament Gironde, zaś jego uczestnikami, obok Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje publiczne. Celem tego międzynarodowego przedsięwzięcia, które rozpoczęło się w styczniu 2012 roku i potrwa do końca roku 2014, jest wymiana doświadczeń oraz rozwój nowych koncepcji wsparcia rozwoju społeczeństwa informacyjnego na terenach wiejskich i małych miast.

 

Projekt ECOOP, odpowiadając na ten problem, zmierza do wypracowania i sprawdzenia w praktyce nowego modelu wsparcia rozwoju społeczeństwa informacyjnego na terenach wiejskich. Model ten powinien wykorzystać i pokazać potencjał Internetu jako środowiska, w którym rodzą się nowe inicjatywy, oraz jako platformy dla współdziałania lokalnej społeczności. „Cyfrowe środowisko współdziałania” odnosi się właśnie do specjalnie przygotowanej przestrzeni cyfrowej, która byłaby przeznaczona dla wszystkich użytkowników i umożliwiałaby im współdziałanie w ramach różnych profili, potrzeb i projektów. Obejmuje ona także lokalne usługi, w szczególności te, które są częściowo lub w całości projektowane i świadczone przez użytkowników, należących do danej społeczności.

 

4 października br. w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona projektowi ECOOP, w której uczestniczył. m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Podczas spotkania omówiono m.in. projekty M@zowszanie, a także polskie projekty z dziedziny społeczeństwa informacyjnego wdrażane na terenach wiejskich. Marszałek Adam Struzik w swoim wystąpieniu podkreślił, że Samorząd Województwa Mazowieckiego aktywnie wspiera wszelkie przedsięwzięcia mające na celu zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu.  Wyraził również nadzieję, że projekt ECOOP przyczyni się do zrównoważonego rozwoju cyfrowego całego regionu.

  • Fot. arch. MODR
  • Fot. arch. MODR
  • Fot. arch. MODR
  • Fot. arch. MODR
  • Fot. arch. MODR
  • fot. archiwum UMWM

Liczba wyświetleń: 399

powrót