Aktualności

68. rocznica bitwy pod Jaktorowem

2012.10.01 10:10 , aktualizacja: 2012.10.01 11:22

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot. Witold Manaj
  • fot. Witold Manaj
  • fot. Witold Manaj

W ostatnią niedzielę września, w miejscowości Budy Zosine w gminie Jaktorów (pow. grodziski), odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy pod Jaktorowem. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował członek zarządu Wiesław Raboszuk.

 

Budy Zosine to mała miejscowość w gminie Jaktorów. W jej okolicach, we wrześniu 1944 r. żołnierze Armii Krajowej „Grupy Kampinos” stoczyli bitwę z przeważającymi siłami niemieckimi. Była to największa, a zarazem ostatnia bitwa tych oddziałów z Niemcami na Mazowszu, w której zginęło blisko 200 partyzantów.

 

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci sąsiednich powiatów i gmin, kombatanci Armii Krajowej oraz ponad dwa tysiące mieszkańców. Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą polową, celebrowaną przez Jego Ekscelencję księdza biskupa Józefa Zawitkowskiego. Po okolicznościowych przemówieniach odbył się apel poległych oraz uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy „Grupy Kampinos”. W imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego wieniec złożył członek zarządu Wiesław Raboszuk.

Liczba wyświetleń: 445

powrót