Aktualności
W Opinogórze powstanie nowoczesne centrum koncertowo-teatralne
2012.09.25 13:50 , aktualizacja: 2012.09.26 08:49
Autor: Biuro Prasowe UMWM i MJWPU, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
- fot.arch.MJWPU
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot.arch.MJWPU
- fot.arch.MJWPU
- fot.arch.MJWPU
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot. Konrad Wojnarowski
- fot.arch.MJWPU
Kolejne muzeum Samorządu Województwa Mazowieckiego staje się perełką na kulturalnej mapie Mazowsza. Już wkrótce Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprosi wielbicieli sztuki na koncerty, wernisaże czy spektakle teatralne do nowego centrum koncertowo-teatralno-ekspozycyjnego.
Dzięki przyznanej przez Zarząd Województwa Mazowieckiego dotacji na terenie zabytkowego parku odbudowana zostanie Oranżeria. Wartość inwestycji wyniesie ponad 11,8 mln zł. Znaczną część pokryje dotacja unijna w wysokości 8,2 mln zł. Umowę na realizację przedsięwzięcia podpisali 25 września br. marszałek Adam Struzik i dyrektor muzeum Roman Kochanowicz.
Opinogórska placówka posiada jedną z największych kolekcji dzieł, związanych z romantyzmem polskim. Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz pozyskiwanym środkom z Unii Europejskiej Muzeum Romantyzmu zmienia się w instytucję kultury na miarę XXI w.
Wpisany do rejestru zabytków zespół pałacowo-parkowy Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zajmuje ponad 22 ha powierzchni. Co roku z prezentowanej przez niego oferty kulturalnej korzysta ponad 16 tys. osób. Na terenie zabytkowego zespołu parkowego, będącego jednym z nielicznych przykładów angielskich założeń parkowych na Mazowszu, znajdują się neogotycki pałac, budynek oficyny dworskiej, dwór Krasińskich oraz dawny domek ogrodnika, pełniący obecnie funkcje gastronomiczne. Dofinansowanie otrzymane w okresie 2010-2012 w ramach RPO WM 2007-2013 pozwoliło na powiększenie infrastruktury muzeum o nowe zabudowania gospodarczo-folwarczne wraz z wozownią i ptaszarnią. Już wkrótce placówka wzbogaci się także o budynek Oranżerii. Zostanie ona wybudowana na reliktach istniejącego do końca XIX w. dawnego budynku oranżerii pałacowej.
Najnowszy projekt zakłada powstanie dwukondygnacyjnego centrum koncertowo-teatralno-ekspozycyjnego. W pawilonie głównym na parterze zostanie zlokalizowana wielofunkcyjna sala z fortepianem ustawionym na specjalnej zapadni oraz foyer. Natomiast na poziomie dolnym zaplanowano garderoby dla artystów, szatnie, zespoły sanitarne i zaplecze techniczne. W skrzydłach bocznych znajdą się sala bankietowa z niewielkim zapleczem cateringowym oraz oranżeria z ekspozycją rzeźby romantycznej. Od strony południowej, przed centralnym pawilonem zostanie odtworzona fontanna według zachowanego projektu Waleriana Kronenberga. Dodatkowo teren parku wokół obiektu będzie poddany rewaloryzacji, która zakłada usunięcie chorych, martwych i niezgodnych z historyczną kompozycją drzew, założenie nowych trawników i dokonanie nowych nasadzeń. Zaplanowano również wykonanie nowej nawierzchni głównej alei dojazdowej oraz oświetlenia terenu i iluminacji budynku.
Powstanie Oranżerii doskonale wpisze się w prowadzoną przez muzeum działalność. Już od 1970 r. placówka organizuje bowiem koncerty poetycko-muzyczne nawiązujące oczywiście do epoki romantyzmu, które są wzbogacane o nowe formy wyrazu artystycznego. Z uwagi na ograniczone możliwości lokalowe instytucji, odbywają się one obecnie w jednej z sal ekspozycyjnych dworu. Niestety, przestrzeń ta nie ma odpowiedniego wyposażenia, akustyki czy nagłośnienia. Dodatkowo sala ekspozycyjna może jednorazowo pomieścić zaledwie 80 osób przy co najmniej trzykrotnie większym zainteresowaniu. Ponadto muzeum organizuje spektakle teatralne, które cieszą się duża popularnością – barierą jest brak odpowiedniej sceny i zaplecza dla właściwego odbioru. Dzięki odbudowaniu Oranżerii muzeum zyska zatem nowoczesne przestrzenie na miarę XXI w.
Tytuł projektu: Budowa Oranżerii na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Całkowita wartość projektu:11 877 656,13 zł
Kwota dofinansowania: 8 20 8136 zł
Beneficjent: Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Liczba wyświetleń: 584
powrót