Aktualności

„Pro Masovia” na 100-lecie OSP w Roszczepie

2012.09.10 12:00

Autor: Mariusz Rudnicki, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. arch. UG Klembów
  • fot. arch. UG Klembów
  • fot. arch. UG Klembów
  • fot. arch. UG Klembów

Medal Pamiątkowy „Pro Masovia”, przyznany przez marszałka Adama Struzika na stulecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Roszczepie (pow. wołomiński), wręczył druhom wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Jak podkreślono podczas uroczystości, która dobyła się 9 września br., jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zajmują w historii polskich miast i wsi szczególne miejsce. Tworzyli je z pełnym zaangażowaniem sami mieszkańcy, wyposażając druhów w umundurowanie i sprzęt gaśniczy. OSP, jako organizacje społeczne, nie tylko strzegą bezpieczeństwa ludzi i mienia, ale też mają znaczący wpływ na życie lokalnej wspólnoty.

 

OSP w Roszczepie powołano, dzięki staraniom mieszkańców wsi, w 1912 r. Początkowo sprzęt strażacki przechowywany był w drewnianej szopie. Po wielkim pożarze w 1920 r., w którym spłonęła cała wieś, mieszkańcy wybudowali murowaną strażnicę. Zniszczona podczas II wojny światowej została podniesiona z ruiny, a w latach 50-tych w czynie społecznym, wybudowano nową strażnicę. W tym czasie strażacy wyposażeni byli w beczkowóz konny, węże, hełmy i ubrania wraz z pasami bojowymi.

 

Pierwszy samochód jednostka pozyskała dopiero pod koniec lat 60-tych – ciężarowy 2,5 tonowy Lublin. Kolejny samochód przekazała druhom, w 1973 r., Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Ostrołęce. Budowę obecnej strażnicy rozpoczęto w 1991 r. Jej uroczyste otwarcie połączone z poświęceniem Sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Roszczepie odbyło się w 1999 r.

 

Rok 2010 to kolejna data, która zapisała się w kartach historii  jednostki. Wówczas po kilku latach starań, został zakupiony samochód ciężki marki Scania GCBA 5/36. Druhowie mają na koncie szereg pomyślnie przeprowadzonych akcji ratowniczo-gaśniczych. Nie bez znaczenia jest też strażnica OSP – od początku pełniła rolę nie tylko zaplecza technicznego i miejsca zebrań strażackich. Stanowiła centrum życia mieszkańców Roszczepu. Odbywają się tu zebrania wiejskie, organizowane są uroczystości, przyjęcia i zabawy.

Liczba wyświetleń: 518

powrót