Aktualności

32 rocznica Sierpnia’80 – pamiętamy

2012.09.03 09:05 , aktualizacja: 2012.09.03 14:32

Autor: Łukasz Welenc (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

Z okazji 32 rocznicy Sierpnia’80 w Płocku odbyło się XXII Walne Zebranie Delegatów Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”. W uroczystości wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Spotkanie było okazją do uhonorowania 28 członków „Solidarności” odznaczeniami cywilnymi nadawanymi działaczom opozycji komunistycznej w PRL. Krzyże Wolności i Solidarności oraz Krzyż Zesłańców Sybiru, przyznane przez Prezydenta RP, wręczył Wicewojewoda Mazowiecki Dariusz Piątek. Medale trafiły m.in. do twórców i członków Solidarności z rejonu płockiego, którzy wyróżniali się w walce z władzą komunistyczną.

 

-Dzięki Wam Polska się zmieniła, może w kraj nie do końca doskonały, ale wolny. Ważne jest jednak to, że zlikwidowane zostały najgorsze elementy systemu totalitarnego – mówił marszałek Adam Struzik – Doświadczenie Sierpnia to jedna z najpiękniejszych kart historii naszego kraju - podsumował.

 

Uroczystość, która odbyła się 31 sierpnia w Państwowej Szkole Muzycznej w Płockuuświetnił Koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej z gościnnym występem Jacka Wójcickiego.

 

------------------------------------------------------------

Krzyż Wolności i Solidarności to polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane działaczom opozycji. Zostało ustanowione 5 sierpnia2010 r. Po raz pierwszy medal wręczono w czerwcu 2011r. przy okazji obchodów 35. rocznicy Wydarzeń Radomskich.

 

Krzyż Zesłańców Sybiru to odznaczenie symbolizujące narodową pamięć o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji. Jest hołdem dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości.

Liczba wyświetleń: 266

powrót