Aktualności

Dni Kowali 2012

2012.08.20 09:15 , aktualizacja: 2012.08.21 14:16

Autor: Katarzyna Klepaczewska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. Jan Pajączkowski
  • fot. Jan Pajączkowski
  • fot. Jan Pajączkowski
  • fot. Jan Pajączkowski

Tradycyjnie już w przedostatnią niedzielę sierpnia, w ramach obchodów „Dni Kowali” (pow. radomski), odbyło się widowisko historyczne przedstawiające Bitwę pod Kowalą z 1863 r. Rekonstrukcji towarzyszyły występy zespołów folklorystycznych i liczne zabawy plenerowe.

 

„Bitwa pod Kowalą” była jedną z niewielu wygranych potyczek na ziemiach radomskich podczas powstania styczniowego. W inscenizacji udział wzięło ponad 100 wykonawców z grup rekonstrukcyjnych. Wystąpili rosyjscy dragoni i kozacy z Międzyszkolnego Klubu Jeździeckiego „Cwał” oraz kawaleria z Radomia, Kozienic i Garbatki. Uczestnicy obejrzeli pokazy wyszkolenia oraz sprawności kawaleryjskiej XI Pułku Ułanów Legionowych. W trakcie uroczystości zaprezentowały się również Narodowe Siły Rezerwy.

 

Podczas imprezy Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Leszek Ruszczyk, który podkreślił, jak ważna jest świadomość dziejów miejsca, z którego pochodzimy. Dzięki pielęgnowaniu lokalnej pamięci historycznej utożsamiamy się z naszą małą ojczyzną i czujemy się jej częścią – podsumował wicemarszałek.

 

Oprócz widowiska dla mieszkańców Kowali i licznie przybyłych gości przygotowano szereg atrakcji. W programie znalazły się m.in. turnieje sportowe, występy zespołów ludowych, koncert zespołu rockowego i zabawa taneczna. Festyn zakończył się pokazem laserów.

Liczba wyświetleń: 472

powrót