Aktualności

92. rocznica Bitwy Warszawskiej

2012.08.14 12:15 , aktualizacja: 2012.08.14 13:41

Autor: Mariusz Rudnicki, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W 1920 r. stoczona została na przedpolach Warszawy bitwa, która przeszła do historii jako „Cud nad Wisłą”. Wynik trwających od 13 do 25 sierpnia walk miał strategiczne znaczenie dla przyszłości Polski i Europy. Jak co roku obchodzone są na Mazowszu uroczystości rocznicowe upamiętniające zwycięstwo oręża polskiego.

 

Bitwa Warszawska 1920 r. była przełomowa dla przebiegu wojny polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo zapewniło utrzymanie niepodległości Polski oraz zatrzymało ekspansję rewolucji radzieckiej na Europę Zachodnią. Edgar D'Abernon, brytyjski polityk, dyplomata i pisarz, określił „Cud nad Wisłą” jako 18. przełomową bitwę w historii świata. Jej znaczenie porównywane jest z walkami pod Wiedniem, stoczonymi 12 września 1683 r. pomiędzy wojskami polsko-austriacko-niemieckimi, pod dowództwem Jana III Sobieskiego a armią Imperium Osmańskiego.

 

W 92. rocznicę zwycięstwa przygotowano na Mazowszu szereg uroczystości upamiętniających to wydarzenie.

 

13 sierpnia br. pamięć o walczących uczczono w Ząbkach (pow. wołomiński). Obchody rozpoczęto koncertem i mszą świętą w kościele pw. Świętej Trójcy. Następnie odbył się uroczysty apel przy pomniku poległych w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 r. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

  • fot. Leszek Baranowski
  • fot. Leszek Baranowski
  • fot. Leszek Baranowski
  • fot. Leszek Baranowski
  • fot. Leszek Baranowski
  • fot. Leszek Baranowski

Liczba wyświetleń: 535

powrót