Aktualności

68. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

2012.08.01 15:20 , aktualizacja: 2012.08.02 10:07

Autor: Katarzyna Klepaczewska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

1 sierpnia 1944 r. rozpoczęła się 63-dniowa walka o wolność stolicy. Dziś mija kolejna rocznica wybuchu tego jednego z najważniejszych powstań polskich.

 

Stołeczne obchody rozpoczął "Marsz Mokotowa", który wyruszył spod pomnika Mokotów Walczący -1944 w parku im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera. Wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji powstańczych, władz miasta i mieszkańcy stolicy.

 

W południe odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego i złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie uczestnicy przenieśli się przed gmach Sejmu, pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie również składali kwiaty. W uroczystościach wzięli udział m.in. wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Tomasz Kucharski i wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Po południu na Wojskowych Powązkach zostaną złożone kwiaty przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera", a w godzinie "W" członkowie najwyższych władz oddadzą hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis. O tej porze również w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe dla uczczenia godziny wybuchu Powstania.

 

Na wieczór zaplanowano uroczystości i modlitwę za poległych na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli, koncert piosenek powstańczych na pl. Piłsudskiego "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" oraz okolicznościowe zapalenie Ognia Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na stołecznym Czerniakowie.

  • fot. J. Pajączkowski
  • fot. J. Pajączkowski
  • fot. J. Pajączkowski
  • fot. J. Pajączkowski
  • fot. J. Pajączkowski

Liczba wyświetleń: 609

powrót