Aktualności

Riding Trainer, czyli nauka bezpieczeństwa poprzez zabawę

2012.07.17 09:20 , aktualizacja: 2012.07.17 09:30
Autor: Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska
Fot. Eliza Albrechcińska
Fot. Eliza Albrechcińska
Fot. Eliza Albrechcińska
Fot. Eliza Albrechcińska
Fot. Eliza Albrechcińska
Fot. Eliza Albrechcińska

Dbając o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, Samorząd Województwa Mazowieckiego zakupił specjalny samochód zaopatrzany m.in. w symulator jazdy jednośladem i miniwarsztat rowerowy. 16 lipca testowały go dzieci z warszawskiej dzielnicy Praga-Północ – uczestnicy programu „Lato w mieście 2012”.

 

Pierwsze ciepłe dni zachęcają najmłodszych do jazdy rowerem. Coraz więcej młodych osób właśnie w ten sposób dojeżdża do szkoły, czy na zajęcia pozalekcyjne. To także ulubiony sposób aktywnego spędzania wolnego czasu. Jednak statystyki alarmują. W ubiegłym roku na mazowieckich drogach zginęło aż 41 dzieci, a 613 zostało rannych. Wśród nich 65 to młodzi rowerzyści, w tym 64 rannych i jedna ofiara śmiertelna (dane z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu). 

 

Dlatego tak ważne jest prowadzenie akcji edukacyjnych, które nie tylko uświadomią najmłodszym zagrożenia nierozważnej jazdy rowerem, ale przede wszystkim – uczą przepisów i zasad gwarantujących bezpieczeństwo na drodze. 

 

Nauka poprzez zabawę to najlepszy sposób dotarcia do najmłodszych, stąd pomysł na zakup samochodu z symulatorem jazdy. Każdy będzie miał okazję w praktyce sprawdzić swoją wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego. Wszystkie błędy będą na bieżąco sygnalizowane przez komputer. Poza tym młodzi miłośnicy jednośladów będą mogli skorzystać z miniwarsztatu rowerowego, w którym pod okiem fachowców będą mogli dokonać małych napraw w swoich pojazdach – mówił marszałek Adam Struzik. 

 

Aby dać dzieciom możliwość praktycznego zweryfikowania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a tym samym uatrakcyjnić naukę Samorząd Województwa Mazowieckiego zakupił specjalny samochód marki Volkswagen Crafter z symulatorem jazdy jednośladem „Riding Trainer”. Oprócz tego samochód wyposażony jest w miniwarsztat rowerowy z niezbędnymi narzędziami, w którym miłośnicy jednośladów będą mogli choć na chwilę zmienić się w małego mechanika. Pomogą im w tym dwa rowery MBIKE 26’’ umieszczone w samochodzie. Oprócz tego auto wyposażone jest w agregat prądotwórczy i kompresor. Koszt zakupu wraz z wyposażeniem wyniósł blisko 200 tys. zł. 

 

Z samochodu korzystać będą uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z całego Mazowsza, biorący udział w akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Oprócz tego będzie on wykorzystywany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego podczas akcji edukacyjnych, organizowanych w mazowieckich szkołach.  

Liczba wyświetleń: 566

powrót