Aktualności

Parlamentarny Zespół ds. Warszawy i Mazowsza o planach NFZ

2012.07.16 08:05 , aktualizacja: 2012.07.18 15:10

Autor: Mariusz Rudnicki (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

Fot. Magdalena Roguska
Fot. Magdalena Roguska
Fot. Magdalena Roguska

Projekt planu finansowego na 2013 r. przedstawiony przez Prezesa NFZ i związane z tym problemy w przyszłorocznym finansowaniu służby zdrowia w województwie mazowieckim to temat posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Warszawy i Mazowsza, które odbyło się 12 lipca br.

 

NFZ co roku przygotowuje plan podziału środków finansowych na rok przyszły. Jest on opiniowany przez rady wojewódzkich oddziałów funduszy. Mazowiecki Oddział NFZ zaopiniował go negatywnie.

 

W roku bieżącym NFZ przeznacza ponad 1 mld 200 mln zł mniej na mazowiecką służbę zdrowia niż suma składki zdrowotnej wpłacanej do funduszu przez mieszkańców naszego województwa. Mazowsze jest jedynym województwem, które dopłaca do funduszu tak znacząca kwotę. Suma wpłaconych składek o ponad 25% przekracza to, co NFZ przeznacza na działalność służby zdrowia w województwie mazowieckim. W przyszłym roku planowany jest spadek środków na mazowiecki NFZ o 2,25%, w stosunku do roku bieżącego.

 

Aktualnie, po zaopiniowaniu projektu planu finansowego na 2013 r. przez rady wojewódzkich oddziałów NFZ, dokument zostanie przedstawiony sejmowej Komisji ds. Zdrowia, a następnie, do 14 sierpnia br. przekazany ministrowi zdrowia do zatwierdzenia.

 

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Warszawy i Mazowsza, w którym uczestniczył m.in. wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, miało na celu wypracowanie stanowiska i argumentów zespołu do dyskusji z sejmową komisją oraz ministrem nad kształtem przyszłorocznego planu finansowego.

nfz
, sejm

Liczba wyświetleń: 349

powrót