Aktualności

Marszałek apeluje, by zostawić 35 proc.

2012.07.10 14:20 , aktualizacja: 2012.07.10 15:07

Autor: Hanna Maliszewska, Biuro Prasowe UMWM, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • Fot. Konrad Wojnarowski
  • Fot. Konrad Wojnarowski
  • Fot. Konrad Wojnarowski
  • Fot. Konrad Wojnarowski
  • Fot. Konrad Wojnarowski

Dyskusja nad kształtem ustawy o „janosikowym” trwa. Podczas spotkania w sejmie posłowie przedstawili swoją propozycję zmian. Wśród nich jest jeden zapis dotyczący województwa, czyli zastosowanie progu bezpieczeństwa na poziomie 40 proc., a nie jak w poprzednich poprawkach 35 proc.

 

Marszałek Adam Struzik zauważył, że proponowane 40 proc. to próg powyżej 1/3 dochodów! Przy okazji poinformował zebranych na posiedzeniu podkomisji o sytuacji w finansowaniu ochrony zdrowia na Mazowszu. 9 lipca br. rada NFZ przedstawiła plan finansowy na przyszły rok. Wynika z niego, że województwo mazowieckie jako jedyne w kraju nie otrzyma większej niż obecnie stawki na świadczenia zdrowotne, podczas gdy pozostałe województwa zanotują wzrost na poziomie ok. 3,7 proc.

 

- Algorytm dotyczący służby zdrowia sprawia, że możemy mówić o „janosikowym bis”. Płacimy w sumie dwa podatki wyrównawcze, nie możemy brać udziału w unijnym programie Polska Wschodnia, a jednocześnie oczekuje się od nas, że wesprzemy ze swego budżetu inwestycje w innych województwach – wyliczał marszałek. Zaapelował, by w tych niewielkich poprawkach ustawy dotyczącej „janosikowego” pojawił się próg 35 a nie 40 proc. Marszałek zapowiedział również, że złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy dotyczącej algorytmu NFZ.

Liczba wyświetleń: 916

powrót