Aktualności

Jak wesele – to tylko na Kurpiach

2012.06.25 10:40 , aktualizacja: 2012.06.25 14:36

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. Milena Szymańska
fot. Milena Szymańska
fot. Ryszard Sidorzak

W Kadzidle (pow. ostrołęcki) hucznie obchodzono święto folkloru kurpiowskiego. W ramach IV Światowego Zjazdu Kurpiów odbyło się Wesele Kurpiowskie i Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny.

 

Impreza, jak co roku, zgromadziła licznych miłośników Kurpiów. Każdy kto zawitał do Kadzidła mógł obejrzeć tradycyjne stroje, tańce i obrzędy charakterystyczne dla różnych zakątków świata. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się obrzędy związane z weselem kurpiowskim. W tym roku na ślubnym kobiercu stanęli Mateusz Gadomski i Sylwia Giers.

 

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się widowiskiem weselnym „Wybiór do Ślubu” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Kurpianka” z Kadzidła. Następnie w samo południe, w kościele parafialnym pw. św. Ducha odbyła się uroczystość zaślubin, którą celebrował biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Po mszy barwny korowód przeszedł ulicami Kadzidła, by rozpocząć uroczystości weselne. Tradycyjne toasty i przemowy, ludowe obrzędy: oczepiny, toczenie chleba, wianowanie – zbieranie na czepek, gonienie po zastolu – zabawie nie było końca.

 

IV światowy Zjazd Kurpiów, którego częścią było Wesele Kurpiowskie, był także okazją do wręczenia statuetki Nepomuków wraz z tytułem Honorowego Obywatela Gminy Kadzidło. „Przyjacielem gminy” mianowana została m.in. dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce Maria Samsel.

 

Niezwykłą atrakcją dla uczestników imprezy był koncert Galowy Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego. Na scenie zaprezentowały się zespoły z Polski, Bułgarii, Włoch, Kosowa, Indonezji i Turcji. Wesele Kurpiowskie urozmaicił jarmark rękodzielniczy z pracami artystów i twórców ludowych, pokazy kowalstwa oraz wesołe miasteczko. Nie zabrakło również przysmaków kuchni regionalnej.

 

W uroczystościach, które odbyły się w dniach 23-24 czerwca br., uczestniczył członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

Liczba wyświetleń: 601

powrót