Aktualności

Przedstawiciele KR UE z wizytą na Mazowszu

2012.06.19 15:25 , aktualizacja: 2017.01.31 11:07

Autor: Justyna Niedzielak, Kancelaria Marszałka, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot.
  • Pobierz:
  • Pobierz:

Na zaproszenie marszałka Adama Struzika goszczą na Mazowszu przedstawiciele Komitetu Regionów Unii Europejskiej. Celem wizyty jest dyskusja na temat przyszłej polityki spójności, zaprezentowanie międzynarodowemu gronu specyfiki województwa mazowieckiego oraz lobbing na rzecz korzystnych rozwiązań w zakresie regionów przejściowych.

 

W spotkaniu, które odbyło się 19 czerwca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, wzięli udział członkowie Komitetu Regionów oraz przedstawiciele władz regionalnych Mazowsza. Goście zapoznali się z charakterystyką i najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed województwem, takimi jak: wzmocnienie innowacyjności regionu, z naciskiem na rozwój instytutów naukowo-badawczych, udrożnienie i integracja układu komunikacyjnego oraz, istotne dla zrównoważonego rozwoju, zwiększenie dostępności transportowej.

 

Marszałek Adam Struzik zaznaczył, że województwo mazowieckie to jeden z najbardziej zróżnicowanych wewnętrznie regionów w Unii Europejskiej. Dlatego kwestia polaryzacji rozwoju jest niezwykle ważna. Przypomniał również, że poprawa konkurencyjności regionu to także niwelowanie wewnętrznych dysproporcji przy jednoczesnym zmniejszaniu dystansu między Mazowszem, a innymi europejskimi regionami metropolitalnymi. Szansą dla realizacji tego celu jest powołanie przez Parlament Europejski tzw. regionów przejściowych, w których PKB wynosi 75-90 proc. średniej unijnej.

 

Przedstawiciele Komitetu Regionów podkreślili znaczenie przyszłej polityki spójności. Zwrócili też uwagę na konieczność jak najszybszego opracowania unijnego budżetu na lata 2014-2020. Dzięki temu kraje członkowskie będą mogły lepiej przygotować się do nowego okresu programowania. W konsekwencji pozwoli to na  bardziej efektywne wykorzystanie środków unijnych.

Liczba wyświetleń: 640

powrót