Aktualności

Energooszczędnie w Siedlcach i Pruszkowie

2012.05.21 10:50 , aktualizacja: 2012.05.23 08:40
Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Milena Szymańska
fot.Milena Szymańska
fot. Radosław Strzaliński
fot. Radosław Strzaliński

W dobie kryzysu, samorządy lokalne coraz częściej szukają optymalnych rozwiązań w kwestii oszczędności energii. Jak się okazuje dobrym sposobem na zminimalizowanie kosztów są np. wspólne zakupy.

 

Podpisany 10 kwietnia br. Mazowiecki Pakt na rzecz Oszczędności Energii jest szansą na szukanie kolejnych energooszczędnych rozwiązań także w regionie siedleckim i pruszkowskim. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na rosnące w Polsce, zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz wyznaczone przez Unię Europejską cele ekologiczne (ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie zużycia energii oraz wzrost udziału odnawialnych źródeł energii).

 

Podczas konferencji w Siedlcach i Pruszkowie prelegenci zachęcali zgromadzonych samorządowców do przyłączenia się do grupowych zakupów energii umożliwiających osiągnięcie korzystniejszej ceny, pozwalającej zaoszczędzić nawet 20 proc. środków budżetowych. W kwietniu br. Mazowiecka Agencja Energetyczna ogłosiła już piąty przetarg na energię elektryczną dla kolejnej grupy zakupowej. Dotychczas z oferty skorzystało łącznie prawie 150 podmiotów z województwa mazowieckiego, osiągając znaczące korzyści finansowe dla siebie i swoich jednostek.

 

Przedstawiciele MAE zachęcali także do nawiązywania współpracy w zakresie przygotowywania założeń do planu zaopatrzenia gminy w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Zgodnie z Ustawą Prawo energetyczne gminy są zobowiązane do planowania i organizacji zaopatrzenia energetycznego na swoim obszarze. Działania zmierzają do sporządzenia na podstawie założeń do planów i planów zaopatrzenia gmin w energię kompleksowego regionalnego programu energetycznego dla Mazowsza.

 

W spotkaniach Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowali członkowie zarządu Janina Ewa Orzełowska oraz Wiesław Raboszuk.

Liczba wyświetleń: 731

powrót