Aktualności

Przygotowania do Euro 2012

2012.05.15 11:10 , aktualizacja: 2012.05.15 15:03

Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. arch. UMWM
fot. arch. UMWM
fot. arch. UMWM
fot. arch. UMWM
fot. arch. UMWM

Odliczmy dni do mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wstępne analizy pokazują, że podczas rozgrywek Mazowsze odwiedzi łącznie około miliona kibiców. To dobry moment, by efektywnie zaprezentować walory regionu. W przygotowaniach do profesjonalnego przyjęcia turystów pomocne okazały się środki unijne.

 

Projekty realizowane w związku z Euro 2012 zaprezentowano podczas konferencji, 14 maja br., której przewodniczył wicemarszałek Leszek Ruszczyk. -Przedsięwzięcia współfinansowane ze środków unijnych pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, opieki medycznej czy skutecznej komunikacji. Warto też zwrócić uwagę na techniczne przygotowania – planowane jest uruchomienie nowego lotniska w Modlinie, a gotowość leczniczą zgłosił już Mazowiecki Szpital Wojewódzki – podkreślił wicemarszałek.

 

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, poznawanie różnic międzykulturowych, kursy językowe, rozwijanie oferty turystycznej, profesjonalne doradztwo to tylko niektóre założenia wdrażanych na Mazowszu działań. -Dzięki środkom pozyskanym w ramach PO KL, instytucje zaangażowane w organizację Euro doskonalą umiejętności pracowników tak, by mogli stworzyć zaplecze imprezy na naprawdę mistrzowskim poziomie – dodał członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

 

„Akademia Policyjna” realizowana przez ARM S.A. we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu zapewniła praktyczne szkolenia 1160 uczestnikom. Projekt objął 18 zagadnień, m.in. z zakresu specjalistycznych metod operacyjnych, zarządzania kryzysowego, treningu interpersonalnego oraz kierowania zespołami.

 

Projekty ARM S.A. „Rolnik w systemie ratownictwa” oraz „Turystyka szansą dla rolnika” zorganizowane zostały z myślą o rozwijającym się sektorze turystycznym na Mazowszu oraz pod kątem potrzeb hotelarskich i gastronomicznych w związku z organizacją Euro. W ramach pierwszego – przeszkolono 846 osób, w drugim wzięło udział 1050 uczestników. Przekazano im wiedzę związaną z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz zakładaniem i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Przygotowywano również do zawodów: kucharza, kelnera, barmana, organizatora agroturystyki, przewodnika agroturystycznego.

 

Projekt spółki PL.2012 „Akademia Euro” z pewnością przyczyni się do podniesienia poziomu obsługi turystów podczas turnieju i po mistrzostwach. Przeszkolonych zostało 661 uczestników. Kursy językowe ukończyło 585 osób, a szkolenia z obsługi klienta 554 osoby. W zajęciach z różnic międzykulturowych wzięło udział 557 osób, a wiedzę o atrakcjach regionu zdobyło 579 osób.

 

Projekt „Akademia Strażaka” Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie zrealizował w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie – filia Płock. Jego celem było podniesienie kwalifikacji i umiejętności zawodowych strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych z Mazowsza. Ma to zapewnić kompleksowość i skuteczność przeprowadzanych akcji. Przewidziano dwa moduły szkoleniowe dla 870 strażaków – ratownictwo medyczne (270 osób) oraz kierowanie ruchem drogowym (600 osób).

 

„Akademia Policjanta”, w której wzięli udział pracownicy Komendy Stołecznej oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, oferowała bezpłatne szkolenia z doskonalenia technik i nauki jazdy (kat. A, C lub D), ratownictwa medycznego oraz kontroli tachografów. W projekcie, realizowanym przez WORD w Warszawie w partnerstwie z WUP w Warszawie – filia Radom, wzięło udział 620 policjantów.

 

Projekty uzyskały dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z Poddziałania 8.1.1 „Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw”, w odpowiedzi na konkursy ogłoszone przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Łączna wartość unijnej dotacji to 17 239 963,44 zł.

 

Dzisiejsza konferencja to także zaproszenie do dalszego ubiegania się o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego – podkreślił p.o. dyrektor MJWPU Mariusz Frankowski. Do 6 czerwca br. trwa nabór kolejnych wniosków w ramach Poddziałania 8.1.1. Prezentowane i z powodzeniem zrealizowane projekty do dobra wskazówka i motywacja dla pozostałych wnioskodawców do aplikowania o unijne wsparcie – podsumował dyrektor.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 13831 kB, Liczba pobrań: 620, Prezentacja (PPT)
Rozmiar: 19333 kB, Liczba pobrań: 360, Prezentacja (PPT)
Rozmiar: 7468 kB, Liczba pobrań: 1065, Prezentacja (PPT)
Rozmiar: 118 kB, Liczba pobrań: 296, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 675

powrót