Aktualności

Pierwsze analizy ekspertów ws. zmian w ustawie o jednostkach samorządu terytorialnego

2012.05.09 16:05 , aktualizacja: 2012.05.10 12:31

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

fot.Konrad Wojnarowski

Na posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej w Sejmie RP przedstawione zostały cztery pierwsze opinie dotyczące zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Prezentowane analizy wywołały dyskusję z udziałem posłów i zgromadzonych gości.

 

Każdy z ekspertów skupiał się na innym aspekcie zmian w ustawie. Choć merytorycznie się różnili, wszyscy na sali byli zgodni, że trzeba wypracować mechanizm, który uwzględni sytuację zarówno potrzebujących samorządów, jak i tych, które płacąc, przestają się rozwijać. Z ust obecnych na posiedzeniu samorządowców padały praktyczne wskazówki, w jakich obszarach obecne prawo jest niebezpieczne dla budżetów gmin, powiatów i województw.

 

– Mam ogromną prośbę do Ministerstwa Finansów o możliwość nietraktowania „janosikowego” w budżetach jako wydatków bieżących – sugerował marszałek Adam Struzik. – Obecnie przekazywane do Eurostatu dane uwzględniają budżet sprzed zapłacenia obowiązkowej wpłaty. Według takich informacji jesteśmy województwem zamożnym i nie mamy szans na środki unijne, a tymczasem po oddaniu środków narzuconych ustawą o subwencji wyrównawczej, stajemy się regionem potrzebującym wsparcia.

                                   

Prace nad zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządowych trwają w Sejmie RP od początku 2012 r. Zainicjowały je dwa projekty zmian – obywatelski „STOP Janosikowe” oraz przygotowany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego i Urząd m.st. Warszawy. Województwo mazowieckie w latach 2004–2011 wpłaciło na rzecz innych regionów już 5,1 mld zł.

 

Kolejne opinie zostaną przedstawione na następnym posiedzeniu podkomisji.

Liczba wyświetleń: 936

powrót