Aktualności

Subregionalne spotkanie energetyczne w Legionowie

2012.04.24 10:00 , aktualizacja: 2012.04.24 15:26

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W dobie kryzysu, samorządy lokalne coraz częściej szukają oszczędności. Jak się okazuje, dobrym sposobem na zminimalizowanie kosztów są np. wspólne zakupy energii. Mazowiecki Pakt na rzecz Oszczędności Energii jest szansą na szukanie kolejnych energooszczędnych rozwiązań.23 kwietnia konferencja w Legionowie zainicjowała subregionalne spotkani poświęcone racjonalnemu zarządzaniu energią.

 

Wspieranie energooszczędnych rozwiązań i odnawialnych źródeł energii to cel, jaki postawili sobie sygnatariusze Mazowieckiego Paktu na rzecz Oszczędności Energii. Inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz wyznaczone przez UE cele ekologiczne (ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie zużycia energii oraz wzrost udziału odnawialnych źródeł energii).

 

 -Samorząd Województwa Mazowieckiego wraz z Mazowiecką Agencją Energetyczną współpracuje na rzecz ograniczenia zużycia energii elektrycznej – podkreślił podczas spotkania członek zarządu Wiesław Raboszuk. Obecnie Mazowsze to drugi największy konsument energii elektrycznej wśród województw w Polsce, a energia ta jest produkowana w większości z paliw kopalnych, przy niskim udziale energii odnawialnej. Spotkania poświęcone lokalnym i regionalnym zagadnieniom energetycznym mają na celu zachęcenie podmiotów publicznych z terenu Mazowsza do podjęcia działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej, a także wykorzystania lokalnych surowców energetycznych – dodał członek zarządu.

 

Podczas konferencji prelegenci zachęcali zgromadzonych samorządowców do przyłączenia się do grupowych zakupów energii umożliwiających osiągnięcie korzystniejszej ceny, pozwalającej zaoszczędzić nawet 20% środków budżetowych. W kwietniu MAE ogłosiła piąty przetarg na energię elektryczną dla kolejnej grupy zakupowej. Z oferty skorzystało już prawie 150 podmiotów z województwa mazowieckiego, osiągając znaczne korzyści finansowe.

 

Przedstawiciele MAE zachęcali także do nawiązywania współpracy w zakresie przygotowywania założeń do planu zaopatrzenia gminy w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Zgodnie bowiem z ustawą „Prawo energetyczne” lokalne samorządy są zobowiązane do planowania i organizacji zaopatrzenia energetycznego na obszarze gminy. Działania MAE zmierzają do sporządzenia, na podstawie założeń do planów i planów zaopatrzenia gmin w energię, kompleksowego regionalnego programu energetycznego dla Mazowsza.

Liczba wyświetleń: 617

powrót