Aktualności

II Konwent Marszałków Województw RP na Podkarpaciu

2012.04.19 13:10 , aktualizacja: 2012.04.19 13:49

Autor: na podts. mat. UMWP oprac. Radosław Strzaliński, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

  • fot. podkarpackie.pl
  • fot. podkarpackie.pl
  • fot. podkarpackie.pl
  • fot. podkarpackie.pl
  • fot. podkarpackie.pl

Gospodarka odpadami, funkcjonowanie i finansowanie służby zdrowia oraz przygotowania Polski do EURO zdominowały obrady Konwentu Marszałków Województw RP. Tym razem, w dniach 16-18 kwietnia br., przedstawicieli szesnastu województw gościło Podkarpacie.

 

Podczas obrad Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentowała członek zarządu Janina Ewa Orzełowska. Pierwszego dnia dyskutowano o kwestiach związanych z gospodarką odpadami, efektywnością energetyczną w sektorze publicznym oraz problemach współpracy transgranicznej. Omówiono kwestie wojewódzkich planów gospodarowania odpadami tworzonych aktualnie przez samorządy. Deklaracją efektywnej współpracy, w ramach wykorzystania środków na ochronę środowiska, był list intencyjny marszałków podpisany z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska.

 

Jak podkreślono, konieczne są dzisiaj nowoczesne rozwiązania stosowane m.in. w budownictwie, ciepłownictwie czy transporcie publicznym. Tym bardziej, że na zadania z zakresu ochrony efektywności energetycznej będą zwiększone środki z funduszy infrastrukturalnych.

 

Drugiego dnia obrad gośćmi Konwentu Marszałków byli minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Debatę zdominowały sprawy funkcjonowania i finansowania Zakładów Aktywności Zawodowej oraz kwestie dotyczące służby zdrowia.

 

Minister zdrowia mówił o zmianach, jakie resort chce wprowadzić w ustawie o działalności leczniczej oraz o propozycjach zmian dotyczących Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Odpowiedzią Konwentu był projekt stanowiska, w którym marszałkowie wyrażają głębokie zaniepokojenie sytuacją związaną z nowymi przepisami w ubezpieczeniu podmiotów leczniczych. Realna groźba pogłębiania się ich zadłużenia może spowodować pogorszenie usług medycznych. Aby temu zapobiec, przygotowano wniosek o wprowadzenie zmian w aktach prawnych.

 

O zasadach finansowania i funkcjonowania ZAZ-ów mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. -Trwają prace nad rozporządzeniem, wprowadzającym nowe zadania, które będą mogły być realizowane w ramach zakładowego funduszu aktywności – mówił minister Kosiniak-Kamysz. Dodał, że dyskutowane są kwestie dotyczące miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Z tej formy pomocy nie mogą obecnie korzystać ZAZ-y, działające w formie samorządowych zakładów budżetowych.

 

Trzeci panel dyskusyjny otworzył Rafał Marczewski, Koordynator Krajowy ds. Lotnisk przy PL.2012, który mówił o przygotowaniu infrastruktury lotniskowej do EURO. Zapewniał, że inwestycje związane z Euro 2012 są na etapie finalizacji.

Liczba wyświetleń: 702

powrót