Aktualności

O projekcie rewitalizacji Willi Narutowicza

2012.04.12 11:00 , aktualizacja: 2012.04.12 12:17

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

11 kwietnia br. marszałek  Adam Struzik spotkał się z prezydentem Lechem Wałęsą. Rozmowy dotyczyły zagospodarowania  Willi Narutowicza, wydzierżawionej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego Instytutowi Lecha Wałęsy.

 

Spotkanie miało na celu stworzenie koalicji partnerów – przedstawicieli instytucji publicznych i sektora prywatnego – która przyczyni się do rewitalizacji historycznej Willi Prezydenta Gabriela Narutowicza i stworzenia w niej nowoczesnego obiektu konferencyjnego oraz siedziby „Prezydenckiej Biblioteki Lecha Wałęsy” i Fundacji „Instytut Lecha Wałęsy”.

 

 Wydzierżawianie budynku przez Instytut Lecha Wałęsy to z jednej strony zagwarantowanie dla tak ważnej instytucji reprezentacyjnej siedziby, a z drugiej pewność, że Willa Narutowicza będzie miejscem otwartym dla mieszkańców stolicy i całego kraju. Dzięki nowym przestrzeniom Instytut będzie mógł poszerzyć zakres swoich dotychczasowych prac. W planach jest m.in. działalność edukacyjna (prowadzenie warsztatów dotyczących współczesnej historii Polski), konferencyjna i wystawiennicza, w tym otwarcie ekspozycji dotyczącej polskiej drogi do wolności i historii „Solidarności”. Dodatkowo Fundacja zobowiązała się do wykonania generalnego remontu, a później prac konserwatorskich i napraw zabytkowego budynku.

 

Willa Narutowicza powstała ok. 1921 r. według projektu Mariana Kontkiewicza dla pierwszego prezydenta II Rzeczpospolitej. Budynek jest znakomicie położony, przy ulicy Parkowej, w bezpośrednim sąsiedztwie Belwederu, Parku Łazienkowskiego i obiektów rządowych. Willa została zbudowana w tzw. stylu dworkowym i mimo licznych powojennych przekształceń zachowała jego najczytelniejsze znamiona. Sam autor projektu – Marian Kontkiewicz, był jednym z czołowych warszawskich architektów początku XX w. Dworkowy charakter willi nie jest przypadkowy. Odzwierciedla charakterystyczną dla tego okresu fascynację polską architekturą dworkową przełomu XVIII i XIX w.

  • fot. Iwona Dybowska
  • fot. Iwona Dybowska

Liczba wyświetleń: 865

powrót