Aktualności

Nowe karetki dla płockiego pogotowia

2012.04.05 15:25

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

5 kwietnia br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wziął udział w uroczystości przekazania Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku trzech ambulansów i nowego budynku administracyjnego. Cała inwestycja kosztowała ponad 2 mln zł.

 

– O tym, że warto inwestować w służbę zdrowia nikogo nie trzeba dziś przekonywać. Pogotowie z wieloletnią tradycją, doskonały zespół z ogromnym doświadczeniem, niezawodny, najnowocześniejszy sprzęt to jakość płockiego pogotowia – podkreślił Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

 

Nowe karetki kosztowały ponad 890 tys. zł. Zastąpią one wysłużone już pojazdy wykorzystywane przez Oddział Płock w miejscach wyczekiwania przy ul. Strzeleckiej 3 i przy ul. Armii Krajowej. Tak wzbogacona flota płockiego pogotowia to wsparcie dla fachowców pracujących w stacji. Podniesienie jakości ich pracy przełoży się przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców Płocka i okolic. W dodatku stacja planuje jeszcze w tym roku kolejne inwestycje.

 

Dwa z trzech zakupionych pojazdów to mercedesy sprintery typu „C” z silnikami wysokoprężnymi z turbodoładowaniem o pojemności 2 143 cm3 i mocy 120 KW. Każdy z nich spełnia normę spalin Euro 5. Oba wyposażone są w nowoczesne sterowane elektrycznie podstawy noszy głównych – z amortyzacją hydropneumatyczną, posiadające przesuw boczny z możliwością pochyłu, umożliwiające dostęp do pacjenta z trzech stron. Poza tym w ambulansach znajdują się nosze główne reanimacyjne na transporterze wielopoziomowym, defibrylator i respirator, centralna instalacja tlenowa oraz krzesełko kardiologiczne. Przedział medyczny i część przeznaczona dla kierowcy są klimatyzowane. Ambulanse są również wyposażone w terminale statusów i radiotelefony. Koszt zakupu tych dwóch samochodów wyniósł ponad 740 tys. zł.

 

Trzecia karetka to volkswagen – ambulans transportowy typu „A1” z silnikiem wysokoprężnym o pojemności 1 598 cm3 i mocy 75 KW. Również spełnia on normę spalin Euro 5. Zakupiony został na potrzeby nocnej i świątecznej wyjazdowej opieki medycznej. Wyposażony jest w nosze monoblokowe przystosowane do przeprowadzania reanimacji, centralną instalację tlenową, krzesełko kardiologiczne oraz radiotelefon. Jego koszt wyniósł ponad 149 tys. zł.

 

Podnoszenie standardu usług medycznych przez płockie pogotowie nie kończy się tylko na wzbogaceniu jego floty o nowe pojazdy. Niezbędne jest również regularne dokształcanie kadry medycznej. Między innymi na te potrzeby został wybudowany nowy obiekt, w którym znajduje się baza dydaktyczno-szkoleniowa wraz z niezbędnym wyposażeniem. W budynku realizowane będą szkolenia podnoszące kwalifikacje pracowników stacji, jak i komercyjne kursy dla osób i instytucji zewnętrznych – np. z udzielania pierwszej pomocy. Środki pochodzące z odpłatności za szkolenia będą przeznaczone na rozwój działalności dydaktycznej stacji.

 

Nowy budynek administracyjny połączony jest ze starym. Jednocześnie dostosowany jest do wymogów osób niepełnosprawnych. Zagospodarowany został również plac wokół budynków.

  • fot. Anna Groszyk - Książak
  • fot. Anna Groszyk - Książak
  • fot. Anna Groszyk - Książak
  • fot. Anna Groszyk - Książak
  • fot. Anna Groszyk - Książak
  • fot. Anna Groszyk - Książak

Liczba wyświetleń: 748

powrót