Aktualności
II posiedzenie Zespołu ds. nowej perspektywy
2012.03.29 09:25 , aktualizacja: 2012.04.02 12:55
Autor: Krzysztof Frankowicz (SR), Wprowadzenie: Monika Guzowska
- Fot. Konrad Wojnarowski
- Fot. Konrad Wojnarowski
- Fot. Konrad Wojnarowski
- Fot. Konrad Wojnarowski
- Fot. Konrad Wojnarowski
- Fot. Konrad Wojnarowski
- Fot. Konrad Wojnarowski
- Fot. Konrad Wojnarowski
28 marca br. po raz drugi spotkali się członkowie Zespołu ds. opracowania dokumentów strategicznych województwa mazowieckiego na nową perspektywę finansową 2014-2020. Posiedzeniu przewodniczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Spotkanie będące elementem debaty na temat wyzwań rozwojowych stojących przed województwem mazowieckiem aż do roku 2020, poświęcono kluczowym kwestiom dotyczącym kolejnego okresu programowania. Członkowie zespołu dyskutowali o nowym modelu polityki rozwoju regionalnego, obejmującym wspieranie mocnych stron regionu, ze szczególnym uwzględnieniem celów strategii "Europa 2020" tj. inteligentny i zrównoważony rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu.
W nowej perspektywie, kierunki rozwoju będą ściśle powiązane z rezultatami, jakie Samorząd Województwa Mazowieckiego, zamierza osiągnąć do 2020 r. Konieczne jest zatem wypracowanie przez wszystkie mazowieckie podmioty uczestniczące w zarządzaniu polityką rozwoju regionu wytycznych co do dalszych kierunków rozwoju Mazowsza. Dlatego wyniki prac zespołu będą kluczowe dla tego procesu. By skoordynować prace, w ramach zespołu powołano sześć grup roboczych, w następujących obszarach: Przestrzeń i transport, Przemysł i produkcja, Gospodarka, Środowisko i energetyka, Społeczeństwo oraz Kultura i dziedzictwo, w skład których wejdą przedstawiciele jednostek organizacyjnych samorządu województwa właściwych merytorycznie oraz eksperci z zakresu funduszy unijnych i programowania strategicznego.
Działania grup roboczych będą koncentrować się na identyfikowaniu potencjałów i problemów regionu w ujęciu tematycznym i terytorialnym, w dalszym zaś etapie pozwolą określić scenariusze rozwoju Mazowsza. Propozycje scenariuszy będą miały bezpośredni wpływ na wstępny kształt wizji rozwoju województwa. Jednym z ważniejszych zadań Grup będzie także zaproponowanie celów i kierunków interwencji publicznej w odniesieniu zarówno do poszczególnych zagadnień tematycznych, jak i terytorialnych. Dzięki tym działaniom, aktualizowane dokumenty strategiczne województwa będą odpowiadać faktycznym wyzwaniom stojącym przed Mazowszem w najbliższych latach, zaważywszy, że nasze województwo ze względu na osiągnięty poziom PKB, w kolejnej perspektywie finansowej, jako jedyny region w Polsce będzie regionem przejściowym. Zmieni się zatem struktura i wielkość środków przeznaczonych na wspieranie poszczególnych potrzeb rozwojowych regionu.
Kolejnym tematem posiedzenia zespołu był podział zadań dla obszarów tematycznych w ramach grup roboczych oraz wybór ich koordynatorów. Posiedzenie zakończono prezentacjąinformacji o warsztatach z zarządzania strategicznego dla członków Zespołu, realizowanych w ramach projektu Trendy Rozwojowe Mazowsza.
Liczba wyświetleń: 984
powrót