Aktualności

Uroczyste obchody 149 rocznicy powstania styczniowego w gminie Strachówka

2012.03.26 11:35

Autor: Mariusz Rudnicki, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

25 marca br. w gminie Strachówka (powiat wołomiński) odbyły się uroczystości związane z 149 rocznicą powstania styczniowego. W uroczystościach Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Powstanie styczniowe wybuchło w 1863r. W pierwszych dniach powstańcy uderzyli na rosyjskie garnizony w województwach: podlaskim, augustowskim, płockim, lubelskim i radomskim. W dniach 21–25 stycznia walczono m.in. w Małkini, Stelmachowie, Sokołowie, Łukowie, Białej Podlaskiej, Kodniu, Łomazach, Hrubieszowie, Kraśniku, Szydłowcu, Suchedniowie, Bodzentynie. Jednak większość ataków, m.in. z powodu słabego uzbrojenia, została odparta, a powstańcy zaczęli organizować obozy, w których szkolono ochotników.

 

Swoje miejsce w historii powstania uzyskały również miejscowości gminy Strachówka – Borucza i Kąty Wielgi. W okolicach tych wsi w marcu 1863 rozegrała się największa bitwa w ówczesnym powiecie stanisławowskim (obecnie wołomińskim). Obecnie organizowane są tu  obchody rocznicowe.

  • fot. Tomasz Stefański
  • fot. Tomasz Stefański
  • fot. Tomasz Stefański
  • fot. Tomasz Stefański
  • fot. Tomasz Stefański

Liczba wyświetleń: 723

powrót