Aktualności

Spotkanie przedsiębiorców z przedstawicielami ITME

2012.03.21 15:20

Autor: Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

21 marca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie odbyło się spotkanie dyrekcji Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych z przedstawicielami sfery gospodarczej Mazowsza. Debatę zainicjował marszałek Adam Struzik.

 

Podczas rozmów przedstawiciele Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych zaprezentowali przedsiębiorcom potencjalne możliwości dotyczące współpracy. Prowadzone prace mogłyby dotyczyć badań oraz wdrażania nowoczesnych technologii i produktów, a zwłaszcza szczegółowego zastosowania grafenu w różnych gałęziach produkcji i dziedzinach gospodarki. Uczestnikom spotkania zaprezentowano dwa pokazy: „Wytwarzanie grafenu metodami epitaksjalnymi na podłożach SiC i metalowych” oraz „Wytwarzanie grafenu metodami chemicznymi”.

 

Marszałek Adam Struzik podziękował za zainteresowanie tak ważną z punktu widzenia rozwoju Mazowsza tematyką. Podkreślił, że Samorząd Województwa Mazowieckiego nie boi się stawiać na rozwiązania innowacyjne i nowoczesne, wymagające czasem pionierskich kroków. Są to jednak inwestycje w przyszłość, z efektów których korzystać będą wszyscy mieszkańcy.

 


Grafen– jedna z alotropowych form węgla ma niezwykłe właściwości – należą do nich: ogromna wytrzymałość, elastyczność, wielka ruchliwość elektronów i, co za tym idzie, doskonała przewodność cieplna i elektryczna. Jego zastosowanie jest niezwykle szerokie: od półprzewodników – z szansami na szybkie układy scalone i pamięci o „wiecznej” trwałości, przez ekrany dotykowe, ogniwa słoneczne nowej generacji, detektory gazów, po materiały kompozytowe, a więc tworzywa sztuczne przewodzące ciepło i prąd elektryczny, możliwe do wykorzystania m.in. w przemyśle lotniczym czy kosmicznym.

  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc
  • fot. Łukasz Welenc

Liczba wyświetleń: 994

powrót