Aktualności

„Janosikowe” w sejmie – pierwsze czytanie

2012.03.15 15:45 , aktualizacja: 2012.03.15 15:54

Autor: Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

15 marca br. w Sejmie RP odbyło się pierwsze czytanie projektu zmieniającego ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. We wspólnym posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Finansów Publicznych wziął udział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Posiedzenie to kolejny etap prac nad projektem przygotowanym przez Zarząd Województwa Mazowieckiego oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Podczas lutowego posiedzenia komisji posłowie zdecydowali o dwutorowości prac nad zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządowych. Uznali jednocześnie, że samorządowy projekt będzie traktowany jako poselski. Obydwa projekty tj. samorządowy i obywatelski są zbliżone i mają ten sam cel – zmianę ustawy o „janosikowym”. Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski podkreślił, że posłowie wspólnie poparli pomysł dwutorowego działania, które zwiększa szansę na przeforsowanie zmian w sejmie.

 

Marszałek Adam Struzik wyraził nadzieję, że podjęte prace przyniosą efekty. Ważne jest wynegocjowanie takich rozwiązań, które nie będą zagrażać ciągłości finansowej bogatszych samorządów, a jednocześnie biedniejszym pozwolą uzyskać wsparcie przeznaczone na realizację konkretnych inwestycji – podkreślił.

Z powodu braku quorum głosowanie nad projektem przełożono na następny dzień.

 

„Janosikowe”, czyli subwencja wyrównawcza to opłata, jaką ponoszą „bogatsze” województwa, miasta, powiaty i gminy na rzecz mniej zamożnych. W praktyce wygląda to jednak inaczej. Algorytm, według którego naliczana jest wysokość corocznej opłaty, uwzględnia dochody sprzed dwóch lat. Wysokie dochody sprzed dwóch lat w połączeniu z będącym efektem kryzysu spowolnieniem gospodarczym, pozbawiają Mazowsze w ramach „janosikowego” nawet 60 proc. dochodów własnych. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia w 2010 r. – wówczas województwo mazowieckie przekazało na rzecz biedniejszych regionów aż 63 proc. dochodów podatkowych. Doprowadziło to do kuriozalnej sytuacji – z regionu najbogatszego Mazowsze stało się najbiedniejszym.

  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski
  • Pobierz: fot. Konrad Wojnarowski

Liczba wyświetleń: 873

powrót