Aktualności

Szlak wodny Gdańsk-Warszawa – współpraca regionów szansą na rewitalizację

2012.03.06 11:55 , aktualizacja: 2012.03.06 15:08

Autor: Agnieszka Zdanowicz, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. Andrzej Goinski
fot. Andrzej Goinski
fot. Andrzej Goinski

5 marca br. dyskutowano w Toruniu na temat możliwości rozwoju szlaku wodnego E40. List intencyjny w sprawie rewitalizacji i aktywizacji tego strategicznego korytarza tranzytowego podpisali przedstawiciele samorządów – województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego. Mazowsze reprezentował wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 

Podpisanie listu intencyjnego to pierwszy krok w kierunku rewitalizacji i aktywizacji gospodarczej odcinka projektowanej Międzynarodowej Drogi Wodnej E40 Gdańsk-Bydgoszcz-Toruń-Warszawa. Inicjuje on współpracę międzyregionalną, która pozwoli na efektywną wymianę doświadczeń, a przez dążenie do zrównoważonego rozwoju obszaru Dolnej Wisły umożliwi rozwinięcie potencjału ekonomicznego szlaku.

 

Na mocy porozumienia powołany zostanie zespół roboczy, w skład którego wejdą, reprezentujący zainteresowane województwa, eksperci do spraw gospodarki, ekologii, hydrologii, transportu i psychologii społecznej oraz kluczowi przedsiębiorcy. Ważnym etapem przedsięwzięcia jest również popularyzacja wiedzy na temat możliwości gospodarczego i turystycznego wykorzystanie dolnego biegu Wisły. Koordynację służących temu działań powierzono województwu kujawsko-pomorskiemu.

 

Strategia transportu na poziomie krajowym, uwzględniająca rozwój dróg śródlądowych, jest jednym z priorytetów rozwoju sieci komunikacyjnej, a co za tym idzie gospodarczej kraju. Decyzja o podjęciu trudu wspólnej rewitalizacji szlaku wodnego E40 to inicjatywa, poprzez którą województwa same starają się przygotować projekty związane z odbudową tej szczególnej gałęzi transportu podsumował spotkanie wicemarszałek Leszek Ruszczyk.

 


Droga wodna E40 jest wodnym korytarzem tranzytowym Wschód-Zachód. Łączy Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Na terenie Polski prowadzi z Gdańska, w górę Wisły do Warszawy, a dalej Narwią i Bugiem do Brześcia, gdzie łączy się z drogą wodną prowadzącą przez Polesie do Dniepru.

Pliki do pobrania

Rozmiar: 505 kB, Liczba pobrań: 489, Adobe Acrobat Document

Liczba wyświetleń: 653

powrót