Aktualności

Wizyta w mazowieckich instytucjach kultury

2012.02.27 10:05 , aktualizacja: 2012.03.08 13:05

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

24 lutego br. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk gościł na Zamku w Liwie oraz w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.

 

Członek zarządu zwiedził zespół zamkowy w Liwie (w pow. węgrowskim), który jest jednym z najciekawszych zabytków na pograniczu podlasko-mazowieckim. Zamek został zbudowany w XIV w. przez księcia warszawskiego Janusza I Starszego na sztucznej wyspie wśród bagien rzeki Liwiec. Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, prezentując w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w. Muzeum szczyci się również kolekcją portretu sarmackiego z XVII-XVIII w. oraz dużym zbiorem malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierającym dzieła m. in. Wojciechą i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego, Stefano Dell Belli, Eryka Dahlberga. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny.

 

Następnie członek zarządu Wiesław Raboszuk gościł w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, którego powstanie datuje się na 1928r. (działało wówczas jako Muzeum Ziemi Podlaskiej). Muzeum jest instytucją oświatową i naukowo-badawczą. Placówka gromadzi i udostępnia dobra kultury z zakresu sztuki, etnografii, archeologii i historii, prowadzi także różnorodne badania naukowe. Wiesław Raboszuk zwiedził najważniejszą ekspozycję stałą: „Siedlce 1448-2000”, obejmującą pięć wieków historii miasta. Wystawa złożona jest głównie z reprodukcji dawnych fotografii, obrazów, planów miasta oraz materialnych zabytków związanych z Siedlcami. Poza tym w muzeum można podziwiać ekspozycje: „Od siekierki do ciżemki”, prezentującą najwcześniejsze ślady osadnictwa pradziejowego odkrytego w okolicach Siedlec, „Numizmaty ze zbiorów muzeum”, „Podsiedlecka wieś – wyposażenie izby średniozamożnego, włościańskiego domu, okolice Siedlec I poł. XX w.”, „W szlacheckim zaścianku, druga izba – większa izba XIX/XX w.”, „Salon ziemiański”, „Złoty salon” oraz wystawy czasowe.

 

Jednym z celów wizyty był również dworek w Dąbrowie w gminie Przesmyki. Ma tutaj powstać oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach - muzeum zabytkowych wnętrz ziemiańskich.

  • fot. Sławomir Kordaczuk
  • fot. Muzeum Zbrojownia na...
  • fot. Muzeum Zbrojownia na...
  • fot. Muzeum Zbrojownia na...

Liczba wyświetleń: 701

powrót