Aktualności

"Strażak Miesiąca Grudnia 2011"

2012.02.02 11:45 , aktualizacja: 2012.02.22 14:32

Autor: oprac. Radosław Strzaliński, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska
  • fot. Monika Guzowska

Druh Marek Bugaj należący do OSP w Starych Gnatowicach (pow. warszawski zachodni) otrzymał tytuł „Strażaka Miesiąca Grudnia 2011”. 2 lutego br. nagrodę laureatowi wręczyła członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Uznając odwagę, odpowiedzialność oraz determinację podczas udzielania pomocy ofiarom wypadku drogowego Kapituła Konkursu postanowiła uhonorować strażaka Marka Bugaja tym prestiżowym tytułem.

 

23 grudnia funkcjonariusz pożarnictwa, wracając po pracy do domu, był świadkiem czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych, do którego doszło w miejscowości Maszna w gminie Teresin (pow. sochaczewski). W wypadku uczestniczyły cztery osoby. Jedno z aut jechało pod prąd, a podróżujący tym samochodem odnieśli największe obrażenia. Kierowca został ranny i zakleszczony, natomiast pasażer stracił przytomność. W drugim samochodzie pasażer został unieruchomiony z powodu złamania kości udowej, zaś kierowca doznał lżejszych obrażeń.

 

Będąc na miejscu zdarzenia druh Marek Bugaj, nie tracąc cennego w takich przypadkach czasu, przystąpił do akcji ratowniczej. W oczekiwaniu na przyjazd policji i karetki pogotowia zabezpieczył miejsce wypadku i udzielił poszkodowanym pierwszej pomocy. Upewnił się także, że pojazdy biorące udział w kolizji nie stanowią dodatkowego zagrożenia (z jednego z nich bowiem wydobywał się dym). Swoje działania kontynuował także po przybyciu służb ratunkowych – karetki oraz strażaków z OSP w Niepokalanowie. Pasażerom unieruchomionym w samochodach założył kołnierze usztywniające. Pomagał także w wyjmowaniu zakleszczonego kierowcy i pasażera ze złamaną nogą.

 

Wręczając statuetkę, Janina Ewa Orzełowska pogratulowała wyróżnionemu strażakowi wspaniałej postawy, odwagi, profesjonalizmu oraz wiedzy i umiejętności. Zaznaczyła również, że postawa Marka Bugaja potwierdza, iż strażacy ochotnicy biorą udział nie tylko w akcjach pożarniczych ale i innych zdarzeniach, zawsze niosąc pomoc i ratunek potrzebującym. Dziękując za pełną oddania służbę, życzyła mu wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. 

Liczba wyświetleń: 1376

powrót