Aktualności

67. rocznica zakończenia walk o Warszawę

2012.01.17 15:45 , aktualizacja: 2012.02.23 09:13

Autor: Agnieszka Zdanowicz, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

17 stycznia br., w 67. rocznicę zakończenia walk o Warszawę toczonych podczas II wojny światowej, delegacja Samorządu Województwa Mazowieckiego pod przewodnictwem wicemarszałka Leszka Ruszczyka, złożyła wieńce pod pomnikiem Braterstwa Broni, na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz przed pomnikiem na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.

 

17 stycznia 1945 roku do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego. Trwająca od 14 stycznia tzw. operacja warszawska była częścią wielkiej ofensywy Armii Czerwonej, która rozpoczęła natarcie w kierunku berlińskim. Okupujące stolicę dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił z miasta.16 stycznia oddziały 1. AWP rozpoczęły uderzenie na Warszawę. W nocy z 16 na 17 stycznia 1945 r. Niemcy opuścili Warszawę, a w dniu następnym stolica już była wolna.

 

Uroczystości upamiętniające wyzwolenie stolicy już po raz trzeci zorganizowane zostały przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Hołd walczącym złożyli również przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego WP, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, środowisk kombatanckich, a także przedstawiciele placówek dyplomatycznych akredytowanych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz  poczty sztandarowe organizacji pozarządowych.

  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk
  • fot. Piotr Stańczyk

Liczba wyświetleń: 777

powrót