Aktualności

Spotkanie z przedstawicielami Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych

2012.01.02 15:35 , aktualizacja: 2012.02.23 10:17

Autor: Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

W 2011 roku Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych oraz Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego poinformowali o wspólnym opracowaniu technologii pozyskiwania wysokiej jakości dużych fragmentów grafenu. 2 stycznia br. o możliwościach związanych z tym odkryciem dyskutował z naukowcami marszałek Adam Struzik.

 

Podczas spotkania przedstawiciele Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych przybliżyli ideę, zakres oraz etap prowadzonych prac. Naukowcy opatentowali metodę wytwarzania wyjątkowo dużych płytek grafenu o wysokiej jakości. Na razie jest to jednak tylko surowiec. Dlatego zastanawiano się nad możliwościami wykorzystania odkrycia w różnych dziedzinach gospodarki. Dyskutowano o konkretnych gałęziach przemysłu i potencjalnych zyskach ze sprzedaży materiału.

 

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że opracowanie technologii pozyskiwania grafenu to milowy krok dla polskiego świata nauki. Dodał, że Samorząd Województwa Mazowieckiego konsekwentnie wspiera i promuje innowacyjne pomysły oraz prorozwojowe inicjatywy. Dlatego, w związku z odkryciem, w pierwszym kwartale 2012 roku planowane jest spotkanie z izbami gospodarczymi, stowarzyszeniami i innymi instytucjami zrzeszającymi przedsiębiorców, w celu przybliżenia zastosowań grafenu.

 

Uczestnicy spotkania podkreślili, że polska technologia wytwarzania grafenu jest jedną z wiodących w skali światowej. Pomocna w zakresie wyboru właściwie ukierunkowanych działań związanych z odkryciem ma być, specjalnie powołana, spółka Nanocarbon, której obecnie jedynym udziałowcem jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Jej celem będzie m.in. poszukiwanie produktów rynkowych wykorzystujących grafen wytwarzany według polskiej technologii.

  

Grafen ma niezwykłe właściwości – należą do nich: ogromna wytrzymałość, elastyczność, wielka ruchliwość elektronów i, co za tym idzie, doskonała przewodność cieplna i elektryczna. Zastosowanie grafenu jest niezwykle szerokie: od półprzewodników – z szansami na szybkie układy scalone i pamięci o „wiecznej” trwałości, przez ekrany dotykowe, ogniwa słoneczne nowej generacji, detektory gazów, po materiały kompozytowe, a więc tworzywa sztuczne przewodzące ciepło i prąd elektryczny, możliwe do wykorzystania m.in. w przemyśle lotniczym czy kosmicznym. 

 

  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski
  • fot. Konrad Wojnarowski

Liczba wyświetleń: 923

powrót