Aktualności

Z gospodarską wizytą w szydłowieckim muzeum

2011.12.16 10:25 , aktualizacja: 2012.02.23 12:30

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

fot. arch. UMWM
fot. arch. UMWM

15 grudnia br. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk gościł w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Zwiedził stałą ekspozycję oraz zapoznał się z najnowszą ofertą kulturalną placówki.

 

Obecnie największą atrakcją szydłowieckiego muzeum jest wystawa czasowa „Dudy – niezwykły instrument muzyczny”. Wśród prezentowanych eksponatów znalazła się znaczna część szydłowieckiej kolekcji. Wystawę uzupełniają stroje regionalne użyczone przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi oraz Muzeum Miejskie w Żywcu. Obejrzeć też można prace wybitnych malarzy i grafików z Muzeum Narodowego w Krakowie, przedstawiające instrumenty muzyczne. Zainteresowaniem cieszy się zwłaszcza dzieło Jana Matejki „Anioł grający na dudach” z 1890 roku. Prezentację dopełniają XVI-wieczne dekoracyjne kafle piecowe z wizerunkami dudziarzy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach.

 

Do stałej oferty muzeum należy natomiast m.in. ekspozycja „Polskie kapele i ludowe instrumenty muzyczne”, prezentująca instrumenty charakterystyczne dla polskich kapel ludowych od początku XVIII wieku. Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk podkreślił znaczenie kulturalnej edukacji w procesie wychowywania kolejnych pokoleń Mazowszan. Pogratulował władzom placówki kreatywności, sprawnej współpracy z muzeami z całej Polski i podziękował za popularyzowanie mazowieckiego dorobku poza granicami regionu.

 

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu rozpoczęło działalność 19 maja 1975 r. Międzynarodowa Rada Muzyki Ludowej UNESCO w 1977 r. uznała muzeum w Szydłowcu za pierwsze w świecie muzeum ludowych instrumentów muzycznych jednego kraju. Od 1 stycznia 1999 r. organem prowadzącym dla placówki jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Liczba wyświetleń: 1429

powrót