Aktualności

80-lecie dyrektora Andrzeja Wawrzyniaka

2011.12.05 08:30 , aktualizacja: 2012.02.23 13:24

Autor: Iwona Dybowska, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Założyciel i dyrektor Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie Andrzej Wawrzyniak skończył 80 lat. 2 grudnia br., podczas uroczystego spotkania, które odbyło się w Łazienkach Królewskich, życzenia jubilatowi złożył m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Andrzej Wawrzyniak to postać niezwykle zasłużona dla orientalistyki oraz popularyzacji w Polsce wiedzy o krajach i kulturach Azji.Jako marynarz, dyplomata, globtroter, wybitny znawca i kolekcjoner sztuki orientalnej zwiedził najpiękniejsze miejsca na ziemi, poznawał obce, egzotyczne kultury oraz spotykał niezwykłych ludzi. Jako kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie do dzisiaj dzieli się z rodakami swoimi wieloletnimi doświadczeniami.

 

Jest pan niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie sztuki i kultury azjatyckiej – mówił marszałek Adam Struzik. W pańskim niezwykle barwnym i bogatym życiu splotło się wiele ciekawych wątków, ponieważ zawsze był pan człowiekiem bardzo aktywnym, wszechstronnym, pełnym pasji, ciekawym świata i ludzi oraz gotowym na nowe wyzwania – podkreślał marszałek, dziękując jubilatowi za wkład wniesiony w rozwój stosunków kulturalnych między Polską i krajami Azji, Australią i Oceanią.

 

Andrzej Wawrzyniak urodził się w 1931 roku w Warszawie. Jako szesnastolatek wstąpił do Szkoły Jungów. Marynarskie i oficerskie szlify zdobywał na statkach Polskiej Marynarki Handlowej, łącząc pracę ze studiami na Wydziale Dyplomatyczno-Konsularnym Szkoły Głównej Służby Zagranicznej. W 1950 roku po raz pierwszy stanął na azjatyckim lądzie. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w polskiej dyplomacji. Jego pierwszą misją był udział w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Wietnamie, w latach 1956-1960. W ciągu następnych 30 lat pracował i kierował polskimi placówkami w Indonezji, Laosie, Nepalu i Afganistanie. W 1972 roku osiągnął rangę ministra pełnomocnego. Odwiedził prawie wszystkie kraje Azji, Australię i znaczną część Oceanii. Został członkiem Komitetu Nauk Orientalistycznych oraz Komitetu do Badań Krajów Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej Polskiej Akademii Nauk, a także wielu towarzystw naukowych i podróżniczych w kraju i za granicą. Jako uznany ekspert w sprawach azjatyckich doradzał polskim premierom i prezydentom. Największy wpływ na jego życie i dalsze decyzje miał, przypadający na lata 60., 9-letni pobyt w Indonezji. Tam zaczął kolekcjonować białą broń, maski, tkaniny, lalki teatralne, ceramikę, tradycyjną rzeźbę i malarstwo, a także dzieła sztuki współczesnej. Po powrocie do Polski, w 1973 roku przekazał tę, liczącą ponad 3 tysiące obiektów, kolekcję na rzecz państwa. W ten sposób powstało Muzeum Archipelagu Nusantary. W następnych latach Andrzej Wawrzyniak łączył pracę w dyplomacji z kierowaniem Muzeum i powiększaniem zbiorów. W 1976 roku nazwę instytucji zmieniono na Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, gdyż szybko powiększające się zbiory obejmowały już wiele krajów tego regionu.

  • fot. Eugeniusz Helbert,...
  • fot. Eugeniusz Helbert,...
  • fot. Eugeniusz Helbert,...

Liczba wyświetleń: 524

powrót