Aktualności

Odsłonięcie tablic upamiętniających oficerów Armii Krajowej

2011.10.07 13:05 , aktualizacja: 2012.02.24 10:57

Autor: Milena Szymańska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

6 października br. na cmentarzu w Wilanowie oraz Cmentarzu Czerniakowskim zostały uroczyście odsłonięte tablice upamiętniające uczestników Powstania Warszawskiego: ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały” i kpt. Lucjana Dobaczewskiego „Korwina” – oficerów Armii Krajowej, poległych w 1944 roku. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 14.00 na Cmentarzu w Wilanowie. Zebrani wysłuchali wystąpienia Jerzego Róży - żołnierza Armii Krajowej, uczestnika Powstania Warszawskiego, po czym udali się na kwaterę powstańczą, aby odsłonić tablicę pamiątkową upamiętniającą ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymałę” oraz złożyć kwiaty.

 

Dalsze uroczystości odbyły się na Cmentarzu Czerniakowskim, znajdującym się przy ul. Powsińskiej w Warszawie. Tu odsłonięta została tablica upamiętniająca kpt. Lucjana Dobaczewskiego „Korwina”.

 

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz uczestnicy Powstania Warszawskiego.

 


W dniach 15-21 sierpnia 1944 roku przez kordon wojsk niemieckich na Kabatach, Ursynowie i Wilanowie przebijały się z Lasów Chojnowskich oddziały powstańcze Armii Krajowej. W boju w nocy z 18 na 19 sierpnia 1944 roku w grupie odsieczy „Grzymała” przedarli się na Sadybę żołnierze Kompanii K-1, K-310-2, Pułku Armii Krajowej Baszta, Grupy Artyleryjskiej „Granat”, Kompanii „Gustaw”, „Krawiec”, „Legun” i Batalionu „Oaza”. Wśród poległych w walce zginęli dowódca odsieczy ppłk. Mieczysław Sokołowski „Grzymała” oraz kpt. Julian Kozłowski „Cichy”.

Ppłk. Mieczysław Sokołowski „Grzymała”, na początku Powstania Warszawskiego dowodził IV Obwodem "Ochota". W nocy z 18 na 19 sierpnia uderzył na Wilanów z zamiarem przedarcia się na Mokotów. Poległ w okolicach Wilanowa.

Kpt. Lucjan Dobaczewski „Korwin” na początku Powstania Warszawskiego żołnierz IV Obwodu Armii Krajowej Warszawa Ochota. Pełnił funkcję oficera wyszkolenia w stopniu kapitana piechoty. Zginął w okolicach fortu na Sadybie, raniony odłamkiem.

  • fot.Wojciech Przesmycki
  • fot.Wojciech Przesmycki
  • fot.Wojciech Przesmycki
  • fot.Wojciech Przesmycki
  • fot.Wojciech Przesmycki

Liczba wyświetleń: 710

powrót