Aktualności

72. rocznica pobytu w Krubkach mjr. Henryka Dobrzańskiego

2011.10.03 14:00 , aktualizacja: 2012.02.24 11:51

Autor: Arleta Dębkowska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

2 października br. w Krubkach-Górkach (powiat wołomiński) upamiętniono 72. rocznicę pobytu w tej miejscowości majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. W uroczystości wziął udział wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

 

Centralnym punktem obchodów była uroczysta msza święta polowa oraz Apel Poległych. W imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego wieniec pod pomnikiem upamiętniającym pobyt majora w Krubkach-Górkach złożył wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski. Uroczystości zakończyły się pokazami grup rekonstrukcyjnych.

 

Major kawalerii Wojska Polskiego Henryk Dobrzański  był  jednym z pierwszych dowódców partyzanckich w czasie II wojny światowej. 17 września 1939 r., kiedy Armia Czerwona przekroczyła wschodnie granice Rzeczypospolitej, kierująca się w rejon Wilna Rezerwowa Brygada Kawalerii, w skład której wszedł 110 Pułk Ułanów, z zastępcą dowódcy mjr. Henrykiem Dobrzańskim, mimo rozkazu przekroczenia granicy z Litwą i złożenia broni, skierował się do Puszczy Augustowskiej, gdzie zapadła decyzja o jego rozwiązania. Grupa kilkudziesięciu dobrze uzbrojonych kawalerzystów zdecydowała kontynuować marsz na pomoc broniącej się Warszawy. Po dotarciu do miejscowości Krubki - Górki oddział otrzymał informację o kapitulacji stolicy. To tu major Dobrzański podjął decyzję o kontynuowaniu walki Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego - Hubalczyków. „Hubal” określany jest jako ostatni żołnierz II Rzeczpospolitej i pierwszy Jej partyzant. Jest bohaterem i legendą, wzorem patriotyzmu i oddania sprawie Ojczyzny - Polski.

  • fot. Leszk Baranowski
  • fot. Leszk Baranowski
  • fot. Leszk Baranowski
  • fot. Leszk Baranowski
  • fot. Leszk Baranowski
  • fot. Leszk Baranowski
  • fot. Leszk Baranowski

Liczba wyświetleń: 578

powrót