Aktualności

Literacki park otwarty

2011.09.30 09:55 , aktualizacja: 2012.02.24 12:20

Autor: Milena Szymańska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska

  • fot. Wojciech Starzak
  • fot. Wojciech Starzak
  • fot. Wojciech Starzak
  • fot. Wojciech Starzak

29 września 2011r., w samo południe, na warszawskim Solcu odbyła się uroczystość otwarcia Parku Janiny Porazińskiej. W uroczystości Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

-Ten park poświęciliśmy pisarce, której twórczość odchodzi w zapomnienie. W tym roku mija 40 lat od jej śmierci, więc chcieliśmy przypomnieć jej postać oraz utwory. Chcieliśmy także, aby w Warszawie było miejsce, gdzie można poczytać dzieciom bajki – niekoniecznie w domu – powiedziała Elżbieta Wolfgram, prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oddział Powiśle.

 

Nazwy alejek, w Parku przy ul. Ludnej, zostały wybrane przez dzieci z okolicznych szkół. Jest więc np. uliczka im. Szewczyka Dratewki czy "Płomyczka".Przy parkowych alejkach stanęły także rzeźby-figurki przedstawiające bohaterów twórczości patronki parku.

 

Inicjatorom założenia parku zależało na tym, aby niekonwencjonalny przekaz popularyzacji literatury dziecięcej zainspirował najmłodszych nie tylko do poznania utworów Janiny Porazińskiej, ale zachęcił ich do czytania literatury.

 

Janina Porazińska (1882-1971) była pisarką, poetką, tłumaczką. Współredagowała przedwojenne czasopisma dziecięce, "Przyjaciel dzieci", "Promyk" i "Promyczek". Do 1939 r. była redaktorką "Płomyczka", "Słonka" i "Poranka". W latach okupacji działała w podziemiu kulturalnym i edukacyjnym. Była autorką książek dla dzieci, m.in. "W Wojtusiowej izbie" (1925), "Jaś i Kasia" (1933), "Tajemnicze butki" (1958) czy "Pamiętnik Czarnego Noska" (1964). Słynna jest też, wydana w 1957 r., jej książka o Janie Kochanowskim "Kto mi dał skrzydła". W 1969 r. została odznaczona Orderem Uśmiechu.

Liczba wyświetleń: 594

powrót