Aktualności

Szpital „Drewnica” będzie oszczędzał energię w systemie EINSTEIN

2011.09.27 09:15 , aktualizacja: 2012.02.29 07:48

Autor: oprac. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Już w październiku br. w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Drewnica” w Ząbkach rozpocznie się montaż innowacyjnego systemu pozwalającego pozyskiwać energię odnawialną w lecie, magazynować ją, a następnie wykorzystywać przez cały rok. 26 września br. podpisano umowę o współpracy szpitala z partnerami projektu EINSTEIN.

 

System EINSTEIN (Effective INtegration of Seasonal Thermal Energy storage system IN existing building) zakłada montaż urządzeń pozyskiwania i wykorzystania energii odnawialnej w cyklu całorocznym. Pozwala on znacznie ograniczyć zużycie energii, przy jednoczesnym respektowaniu wymogów środowiskowych.

 

O wyborze szpitala „Drewnica” zadecydowała jego struktura właścicielska oraz warunki techniczne obiektu – wcześniejsza wymiana poszycia dachowego i instalacji c.o. wraz z kotłownią. Jednocześnie, z uwagi na charakter inwestycji, wymagane było posiadanie dużego terenu wokół budynków szpitalnych, na którym możliwe będzie wybudowanie zbiornika do magazynowania energii o średnicy kilkunastu metrów. Na terenie kompleksu „Drewnica” tego typu obiekt nie tylko nie będzie zakłócał porządku urbanistycznego, ale także gwarantuje dostępność infrastruktury również dla planowanego w bezpośrednim sąsiedztwie nowego szpitala. Powyższa lokalizacja zapewnia osiągnięcie wszystkich zakładanych wskaźników projektowych, w tym efektu ekologicznego.

 

Niskoenergetyczny system ogrzewania pozwoli na ograniczenie zużycia energii pierwotnej aż do 35 procent, natomiast koszty zostaną zredukowane o kilkadziesiąt procent. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w ramach unijnego 7. Programu Ramowego z zakresu badań i rozwoju technologicznego.

 

W spotkaniu, podczas którego podpisano umowę, wzięli udział m.in. wicemarszałek Marcin Kierwiński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Drewnica” Waldemar Giza oraz prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński.

  • fot. Irmina Szymska
  • fot. Irmina Szymska
  • fot. Irmina Szymska

Liczba wyświetleń: 747

powrót