Aktualności

Rusza rozbudowa szpitala przy Niekłańskiej

2011.09.22 15:35 , aktualizacja: 2012.02.24 14:08

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Monika Guzowska

fot. Anna Groszyk-Książak
fot. Anna Groszyk-Książak
fot. Anna Groszyk-Książak
fot. Anna Groszyk-Książak
fot. Anna Groszyk-Książak
fot. arch. UMWM

Już w październiku br. rozpocznie się budowa nowego budynku w Szpitalu Dziecięcym im. prof. dr. J. Bogdanowicza przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie. 22 września br. została podpisana umowa z wykonawcami – Konsorcium WARBUD S.A. z Warszawy i TEHAND Sp. z o.o. z Lublina. Inwestycja będzie kosztowała ok. 71 mln zł. Środki na ten cel przeznaczył Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Do nowego obiektu przeniesione zostaną Blok Operacyjny, Oddział Pooperacyjny, Oddział Intensywnej Terapii oraz jedyny na Mazowszu dziecięcy Szpitalny Odział Ratunkowy. Dzięki czemu w starych budynkach szpitala pojawi się miejsce na ok. 100 nowych łóżek dla dzieci. Otwarcie obiektu planowane jest już za dwa lata.

 

– Podpisywana umowa na budowę nowego, czterokondygnacyjnego budynku szpitala to bardzo ważne wydarzenie przede wszystkim dla najmłodszych mieszkańców Mazowsza, tych którzy tu się leczą lub leczyć będą. Placówka przy Niekłańskiej to jeden z najlepszych szpitali dziecięcych w kraju, a zarazem jedyny na Mazowszu ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Dlatego zależy nam, aby stale podnosić jakość świadczonych w nim usług podkreślił wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Rozbudowa rozpocznie się w przyszłym miesiącu. Do końca roku planowane są prace przygotowawcze, roboty ziemne, odwodnienie, a także roboty izolacyjne i instalacyjne. W przyszłym natomiast prowadzone będą prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku oraz konstrukcyjne. Ich zakończenie planowane jest w 2013 r. Wówczas do nowego budynku zostanie przeniesiony Szpitalny Oddział Ratunkowy, Oddział Intensywnej Terapii, Oddział Pooperacyjny i Blok Operacyjny, czyli te oddziały, które wymagają najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Na zmianie skorzystają przede wszystkim pacjenci.

 

Pomieszczenia zajmowane do tej pory przez oddziały zostaną przeznaczone na poszerzenie bazy łóżkowej placówki. To bardzo dobra wiadomość dla stolicy, w której w okresie wzrostu zachorowalności od lat brakuje łóżek pediatrycznych. W odzyskanej przestrzeni powstaną wyremontowane, nowoczesne 1-, 2- i 3-osobowe sale z łazienkami. Łącznie planowane jest wygospodarowanie 100 nowych łóżek dla małych pacjentów. Sale będą kolorowe i w pełni dostosowane do potrzeb najmłodszych.

 

Nowy, czterokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej ponad 3 750 m²będzie mieścił się pomiędzy dwoma skrzydłami istniejącego szpitala, od południowej strony kompleksu. Obiekt będzie miał oddzielne wejście oraz – co ważne – m.in. podjazd dla karetek, przystosowany do równoczesnego przyjęcia dwóch ambulansów, a także wszystkie obowiązujące w przepisach strefy.

 

Na tzw. niskim parterze budynku mieścić się będzie Szpitalny Oddział Ratunkowy, a w nim m.in.: strefa kontaminacji, rejestracja przyjęć pacjentów urazowych, dwie sale resuscytacyjno-zabiegowe, gipsownia, 4-łóżkowa sala obserwacji bezpośredniej, 2-łóżkowa sala intensywnej opieki medycznej, a także trzy gabinety lekarskie – chirurgiczny, pediatryczny oraz laryngologiczny.

 

Oddział Intensywnej Terapii będzie znajdował się na tzw. wysokim parterze. Będą tam m.in.: dwie izolatki wyposażone w stanowiska do pielęgnacji niemowląt, dwie sale OIOM (4-łóżkowa oraz 2-łóżkowa), punkt pielęgniarski, pokój dla rodziców, gabinet zabiegowy, pokoje pielęgniarek i lekarzy, a także magazyny leków, sprzętu i aparatury.

 

Na pierwszym piętrze mieścić się będzie Oddział Pooperacyjny z zespołem sal wybudzeniowych – ogólną, wzmożonego nadzoru oraz dla pacjentów z oparzeniami. Znajdą się tam także punkt pielęgniarski, pokoje zabiegowe, łazienki oraz magazyny.

 

Blok Operacyjny zajmie ostatnią, najwyższą kondygnację. Będzie tam m.in. pięć sal operacyjnych aseptycznych, w tym jedna przystosowana do wykonywania zabiegów laparoskopowych, dwa stanowiska przygotowania pacjenta, myjnie dla lekarzy, pokoje lekarzy i pielęgniarek, łazienki oraz magazyny.

 


Szpital Dziecięcy przy ulicy Niekłańskiej w Warszawie jest jedną z najlepszych placówek pediatrycznych w kraju. Mieści się tu jedyny na Mazowszu dziecięcy Szpitalny Oddział Ratunkowy, który przyjmuje średnio 150 małych pacjentów dziennie, a w okresach wzmożonych zachorowalności nawet blisko 200. Szpitalni chirurdzy przeprowadzili w 2009 r. ponad 5300 operacji. Rocznie hospitalizowanych jest w nim ponad 13 tysięcy małych pacjentów.

 

W zeszłym roku Szpital otrzymał prestiżową nagrodę Perły Medycyny. Został uhonorowany w dwóch kategoriach: Szpitale Wielospecjalistyczne poniżej 400 łóżek, w której otrzymał wyróżnienie jako jedyny szpital dziecięcy oraz Kliniki i Oddziały – w tej kategorii Oddział Chirurgii Dziecięcej z Pododdziałem Urologicznym i Pododdziałem Oparzeniowym, zdobył brązową statuetkę. Ponadto w czerwcu tego roku Placówka otrzymała Ogólnopolski Certyfikat „Rzetelni w Ochronie Zdrowia”.

Liczba wyświetleń: 886

powrót