Aktualności

Nowe możliwości głosowania dla wyborców z niepełnosprawnością

2011.09.16 15:05 , aktualizacja: 2012.02.27 08:44

Autor: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, opr. Wydział Komunikacji Zewnętrznej, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

15 września br. w Pałacu Prezydenckim odbyła się inauguracja ogólnopolskiej kampanii „Idziemy na Wybory”. Głosowanie korespondencyjne, przez pełnomocnika oraz przy użyciu nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille’a to najważniejsze ułatwienia dla wyborców z niepełnosprawnością podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych. W spotkaniu wziął udział wicemarszałek Krzysztof Strzałkowski.

 

Po raz pierwszy w historii demokratycznych wyborów w Polsce, osobom z niepełnosprawnością przyznano szereg ułatwień prawnych, które mogą znacząco wpłynąć nie tylko na frekwencję wyborczą, ale również na wynik nadchodzących wyborów parlamentarnych 9 października 2011.

 

Sejm RP 27 maja 2011 r. uchwalił ustawę o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób z niepełnosprawnością, która daje możliwość głosowania korespondencyjnego, przez pełnomocnika oraz przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Nowelizacja prawa wyborczego nakłada również na gminach obowiązek, aby przynajmniej 1/3 lokali wyborczych była dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

 

­

Kalendarium wyborcze dla wyborców niepełnosprawnych:

 

Głosowanie korespondencyjne

Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w Urzędzie Gminy do 19 września 2011. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Wyborca może poprosić o przesłanie mu wraz z pakietem wyborczym nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.

 

Głosowanie z użyciem nakładki Braille’a

Zamiar głosowania przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a powinien być zgłoszony przez wyborcę z niepełnosprawnością w Urzędzie Gminy do 26 września 2011. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu wyborca obowiązany jest wskazać właściwy dla niego obwód głosowania.

 

Głosowanie przez pełnomocnika

Zamiar głosowania pełnomocnictwem do głosowania powinien być zgłoszony przez wyborcę ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności w Urzędzie Gminy do 29 września 2011. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej.

 

Kampania informacyjna „Idziemy na wybory!” jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

 

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji uruchomiło również we współpracy z Telekomunikacją Polską S.A. bezpłatną Infolinię pod numerem 800 330 330 dla wszystkich wyborców z niepełnosprawnością, którzy poszukują informacji o nowych sposobach głosowania.

  • fot. Tomasz Przybyszewski,...
  • fot. Tomasz Przybyszewski,...

Liczba wyświetleń: 578

powrót