Aktualności

Gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi w powiecie łosickim

2011.09.12 16:05 , aktualizacja: 2012.02.27 09:12

Autor: oprac. Radosław Strzaliński, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Od pięćdziesięciu lat Łosice czekały na tę inwestycję. 12 września br. oficjalnie oddano do użytku wyremontowane urządzenie melioracji wodnej, wpływające na lepsze wykorzystanie środków produkcji, stabilność i jakość plonów oraz poprawę skuteczności i efektywności zabiegów agrotechnicznych. W uroczystości wzięła udział m.in. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Całkowita wartość inwestycji to ponad 2,2 mln zł, a jej realizacja okazała się możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu, które wyniosło ponad 1, 3 mln zł. W ramach zadania na 6-kilometrowym odcinku wykonano regulację rzeki Toczna poprzez pogłębienie jej koryta oraz zabezpieczono brzegi przed osuwaniem i podmyciem.

 

Jak podkreśliła członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, głównym celem inwestycji było zwiększenie retencji wodnej oraz poprawa ochrony użytków rolnych przez zalaniem. Z pewnością ułatwi to rolnikom dostęp do ich działek znajdujących się wzdłuż rzeki – dodała.

 

Projekt mający na celu kształtowanie przekroju podłużnego i poprzecznego rzeki Toczna w powiecie łosickim dofinansowany został ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, działanie 125 schemat II „Poprawianie i rozwijanie infrastruktury związanej z rozwojem i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa przez gospodarowanie rolniczymi zasobami wodnymi”.

  • fot. Tomasz Jeziorski
  • fot. Tomasz Jeziorski
  • fot. Tomasz Jeziorski
  • fot. Tomasz Jeziorski

Liczba wyświetleń: 807

powrót