Aktualności

Są pieniądze na targowiska

2011.09.12 15:55 , aktualizacja: 2012.03.01 11:27

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

Targowiska na miarę XXI wieku? Tak! Będzie to możliwe dzięki środkom unijnym w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Już w tym roku na Mazowszu ruszy budowa kilkudziesięciu nowoczesnych, oświetlonych targowisk. Do wydania jest 25,6 mln zł. O wsparcie mogą starać się gminy i związki międzygminne.

 

To właśnie na targach możemy kupić lokalne, zdrowe i tradycyjne produkty. Chciałbym, aby dzięki środkom unijnym mazowieckie targowiska stały się nowoczesne, przyjazne dla kupujących, ale i sprzedających – podkreślił podczas konferencji zorganizowanej 12 września br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Stan niektórych targowisk na Mazowszu nie jest zadowalający. W wielu miejscach brakuje zadaszenia, chodników czy oświetlenia. Szansą na poprawę tej sytuacji są środki unijne w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 (działanie „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”).

 

Nabór wniosków w Urzędzie Marszałkowskim ruszy już od 29 września i potrwa do 23 listopada 2011 r. O wsparcie, nie wyższe niż 1 mln zł, mogą starać się gminy i związki międzygminne. Wysokość dofinansowania to maksymalnie 75 proc. kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia. Projekty mogą być realizowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tys. mieszkańców.

 

Jak będą wyglądać targowiska po zakończeniu tych inwestycji? Przede wszystkim będą miały utwardzone podłoże i zapewniające bezpieczeństwo oświetlenie. Muszą być również wyposażone w sanitariaty i przyłączone do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej oraz elektroenergetycznej. Minimum połowę ich powierzchni handlowej zajmą zadaszone stoiska. Przy każdym targowisku powstaną także parkingi.

 

Planowany jest również podział targowisk na sekcje, by kupujący łatwiej mogli znaleźć szukane produkty. Minimum połowę miejsca zajmą produkty rolno-spożywcze. Każde targowisko zostanie opatrzone nazwą „Mój Rynek”.

  • fot. Irmina Szymska
  • fot. Irmina Szymska
  • fot. Irmina Szymska
  • fot. Irmina Szymska

Liczba wyświetleń: 1515

powrót