Aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa po raz kolejny

2011.09.12 09:40 , aktualizacja: 2012.02.27 09:22

Autor: Dorota Łucja Cichocka, Wprowadzenie: Dorota Łucja Cichocka

10 września br. w Żyrardowie  Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wziął udział w uroczystości inaugurującej obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2011.

 

W tym roku obchody EDD odbędą się w dniach 10-11 oraz 17-18 września pod hasłem "Kamienie milowe". Jak co roku Samorząd Województwa Mazowieckiego wspiera EDD, organizując cykl imprez odbywających się w różnych miejscowościach regionu.

 

Marszałek Adam Struzik powitał przybyłych gości i pogratulował  władzom Żyrardowa wkładu w obchody tak ważnego święta. Przypomniał, że Europejskie Dni Dziedzictwa to dla całego regionu szansa na ukazanie bogactwa i pogłębianie wiedzy o różnorodności posiadanych zasobów. To także możliwość promocji i podnoszenia atrakcyjności turystycznej Mazowsza.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największe i najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich organizatorami jest Rada Europy i Komisja Europejska. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Od 1991 r. organizowane są imprezy kulturalne skierowane do szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców. W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa europejskie oraz Turcja, Armenia, Azerbejdżan i Gruzja. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych.

  • fot. archiwum UM Żyrardów

Liczba wyświetleń: 483

powrót