Aktualności

Warszawiacy pamiętali o 11 września

2011.09.12 09:55 , aktualizacja: 2012.02.27 09:18
Autor: Milena Szymańska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

W dziesiątą rocznicę zamachów terrorystycznych na World Trade Center i Pentagon, w Warszawie uczczono pamięć niemal trzech tysięcy ofiar ataku, w tym sześciu naszych rodaków. Pod pomnikiem Pamięci Polaków – Ofiar Ataków na WTC, w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego, wieniec złożył wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Główna uroczystość, podczas której przedstawiciele najwyższych  władz polskich, korpusu dyplomatycznego,  służb mundurowych oraz mieszkańcy stolicy oddali hołd ofiarom zamachów, odbyła się 11 września br. w Parku Skaryszewskim im. I.J. Paderewskiego w Warszawie. Zgromadzeni, o godz. 14.46 (czasu polskiego, w momencie uderzenia pierwszego samolotu w wieżę WTC), stojąc, oddali cześć ofiarom zamachów. W intencji zmarłych odmówiona została ekumeniczna modlitwa, a pod pomnikiem upamiętniającym polskie ofiary zamachów złożono wieńce. 

 

– Historia zbliżyła nasze kraje, również po 11 września. W momencie tragedii Amerykanie szukali pocieszenia i wsparcia u siebie nawzajem, ale też u przyjaciół na świecie. Żaden inny kraj nie odpowiedział tak szybko i tak zdecydowanie jak Polska– mówił w Parku Skaryszewskim ambasador USA w Polsce Lee Feinstein. – Po zamachach byliście z nami. Pamiętamy – podkreślił.

 

11 września 2001 roku zamachowcy z Al-Kaidy dokonali  na terytorium Stanów Zjednoczonych seriii czterech ataków terrorystycznych. Dwa, spośród czterech porwanych samolotów pasażerskich, rozbiły się o bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku, trzeci zniszczył część Pentagonu. Ostatni (opóźniony) samolot United Airlines 93 nie dotarł do celu – rozbił się na polach Pensylwanii ok. 15 min. lotu od Waszyngtonu. Przypuszcza się, że miał uderzyć w Biały Dom lub Kapitol. Łącznie, w wyniku czterech zamierzonych katastrof lotniczych, w zamachu zginęły 2973 osoby, w tym sześciu Polaków.

Liczba wyświetleń: 677

powrót