Aktualności
CORLEAP – nowa forma współpracy z partnerami ze Wschodu
2011.09.09 11:55 , aktualizacja: 2013.06.18 12:16
Autor: Łukasz Welenc, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska
W dniach 8-9 września br. odbyło się w Poznaniu posiedzenie Prezydium Komitetu Regionów oraz inauguracyjna Konferencja Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP). W spotkaniach, związanych z przewodnictwem Polski w Radzie UE, wziął udział m.in. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.
Konferencję Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego otworzyła przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso. Uczestnicy poruszyli zagadnienie rozwoju infrastruktury w krajach członkowskich oraz omówili kwestię organizacji transgranicznych programów współpracy i wymian twinningowych wykraczających poza granice krajowe i unijne. Inauguracyjne posiedzenie CORLEAP zakończyło się przyjęciem rezolucji, która przedstawiona zostanie szefom pastw i rządów podczas, planowanego na koniec września br., szczytu Partnerstwa Wschodniego.
Drugi dzień dyskusji, w ramach posiedzenia Prezydium Komitetów Regionów, skoncentrował się wokół reformy polityki regionalnej UE. Tradycyjnie już, tego typu posiedzenia odbywają się w kraju sprawującym prezydencję.
Do udziału w poznańskich debatach zaproszeni zostali m.in. Komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa Štefan Füle, przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso, przewodniczący regionów i burmistrzowie z UE i krajów sąsiadujących na wschodzie oraz przedstawiciele polskiej administracji rządowej i samorządowej.
CORLEAP (skrót od ang. Conference of Local and Regional Authorities for the Eastern Partnership) jest nową inicjatywą Komitetu Regionów, która gromadzi przedstawicieli władz lokalnych iregionalnych UE, a zarazem członków Komitetu oraz reprezentantów samorządów krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Konferencja, zorganizowana z inicjatywy Komisji Europejskiej, ma stanowić instytucjonalną platformę umożliwiającą regularny dialog pomiędzy unijnymi władzami samorządowymi i ich odpowiednikami z krajów Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu.
Liczba wyświetleń: 1207
powrót