Aktualności
Wielokulturowy Festiwal na Pradze
2011.09.05 15:45 , aktualizacja: 2012.02.27 09:51
Autor: Milena Szymańska (OR), Wprowadzenie: Monika Guzowska
Mieszanka smaków, zapachów i dźwięków z całego świata znów zawładnęła Pragą Północ. 4 września br. uroczystego otwarcia VIII Praskiego Spotkania z Kulturą wraz z burmistrz dzielnicy Katarzyną Łęgiewicz dokonał wicemarszałek Marcin Kierwiński.
Za sprawą Ząbkowskiej KULmixTURY, praskie ulice znów zamieniły się w tętniące życiem wielokulturowe miasteczka. Myślą przewodnią akcji była popularyzacja idei wzajemnej inspiracji kultur.
Każdy, kto w niedzielne popołudnie wybrał się na warszawską Pragę, miał niepowtarzalną okazję, by przenieść się w najbardziej egzotyczne zakątki świata. Klimatyczne praskie podwórka zamieniły się w miasteczka z całego świata: afrykańskie, bałkańskie, żydowskie, rosyjskie, hinduskie, arabskie, gruzińskie, ukraińskie i czeczeńskie. Była to także doskonała okazja do spróbowania międzynarodowej kuchni, kupienia przedmiotów i strojów charakterystycznych dla danego kraju oraz do posłuchania tamtejszej muzyki ludowej.
Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. To właśnie z myślą o nich przygotowano szereg atrakcji. W wiosce afrykańskiej urządzonej na Bazarze Różyckiego opowiadacze bajek z „Grupy Studnia O” zaprezentowali spektakl pn. „W cieniu baobabu”. W „Namiocie Gier i Zabaw” dzieci mogły wziąć udział m.in. w zawodach rzutu dzidą do celu, miotaniu do kosza afrykańskiej piłki bananowej oraz w wielu innych grach sportowo-zręcznościowych rodem z Afryki.
Na podwórku latynoamerykańskim odbyły się liczne konkursy, a poza tym malowanie farbami, animacje taneczne oraz nauka podstawowych kroków tańców latynoskich. Chętni mogli też uczestniczyć w warsztatach gry na metalowych bębnach. Na podwórku żydowskim prowadzone były warsztaty kaligrafii hebrajskiej pod hasłem „Napisz swoje imię po hebrajsku” połączone z omówieniem tradycji i historii języka hebrajskiego. Dzieci mogły również poznać kulturę żydowską poprzez zajęcia warsztatowe. Na podwórku przy ul. Brzeskiej 29/31 wyrósł beduiński namiot, a w nim między innymi - dla najmłodszych -czytanie baśni tysiąca i jednej nocy na naprawdę latającym dywanie.
Ząbkowską KULmixTURĘ, czyli VIII Praskie Spotkania z Kulturą dofinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Liczba wyświetleń: 469
powrót