Aktualności

Wspomnienie poległych w Pasażu Simonsa

2011.08.31 15:15 , aktualizacja: 2012.02.27 10:31

Autor: Milena Szymańska, Wydział Zarządu, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

31 sierpnia br. w 67. rocznicę zbombardowania Pasażu Simonsa uczczono pamięć poległych wówczas powstańców oraz ludności cywilnej. W uroczystościach przed pomnikiem Powstańców Batalionu Chrobry I uczestniczył wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji poległych. Następnie uczestnicy, w poczcie sztandarowym, przeszli pod Pomnik w Parku Krasińskich. Podczas apelu przypomniano tragiczne skutki 31. dnia Powstania Warszawskiego. Zginęło wówczas ponad 200 osób, w tym około 120 żołnierzy Batalionu Chrobry I.

 

W hołdzie poległym żołnierzom przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz rodzin powstańczych złożyli wieńce i zapalili symboliczne znicze

 

Batalion Chrobry I, który w czasie Powstania Warszawskiego poniósł dotkliwe straty, powstał jesienią 1942 r. po scaleniu z Armią Krajową dwóch kompanii Polskiej Organizacji Zbrojnej. Dowództwo powierzono kpt. Gustawowi Bilewiczowi ps. „Sosna”. W przededniu powstania oddział liczył już cztery kompanie. Żołnierze atakowali posterunki niemieckiej policji. Podczas jednej z takich akcji zdobyli duży arsenał broni, uwolniono także kilkudziesięciu zakładników. Mimo coraz silniejszego naporu Niemców żołnierze batalionu Chrobry I utrzymali większość swoich pozycji do końca obrony Starówki. 1 września batalion ewakuował się kanałami do Śródmieścia. W Śródmieściu żołnierze batalionu Chrobry I zostali przydzieleni do obrony stanowisk w rejonie Brackiej, Szpitalnej i Górskiego. Wytrwali na nich do kapitulacji powstania.

Liczba wyświetleń: 655

powrót