Aktualności

Instytut problemów jądrowych zbuduje Park Naukowo Technologiczny w Świerku

2011.08.30 14:50 , aktualizacja: 2012.02.29 08:18
Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska
fot.Irmina Szymska
fot.Irmina Szymska

Zaawansowane technologie jądrowe, bezpieczeństwo publiczne i ochrona granic, medycyna, technologie półprzewodnikowe oraz energetyka klasyczna i jądrowa - tymi dziedzinami wiedzy będą zajmować się naukowcy i przedsiębiorcy skupieni w Parku Naukowo Technologicznym w Świerku.

 

Budowa parku decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego otrzymała 42,5 mln zł unijnego dofinansowania. Umowę w tej sprawie podpisali 30 sierpnia br. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Marcin Kierwiński oraz Dyrektor Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku prof. dr hab. Grzegorz Wrochna.


Park Naukowo Technologiczny w Świerku rozpocznie swoją działalność w grudniu 2013 r. To przede wszystkim szansa dla przedsiębiorstw związanych z energetyką, zwłaszcza jądrową oraz zaawansowanymi technologiami. Każde z nich nie tylko będzie miało swoją siedzibę na terenie Parku, ale będzie mogło także korzystać z całej jego infrastruktury. Oznacza to, że rezydenci będą mieli dostęp do unikalnych urządzeń badawczych, laboratoriów, a przede wszystkim do wiedzy i doświadczenia pracujących w ośrodku ekspertów.

 

W ramach prac zmodernizowana zostanie również infrastruktura ośrodka. Zwiększona będzie powierzchnia biurowa i laboratoryjna. Zbudowany zostanie kompleks akceleratorów do prowadzenia badań m.in. w dziedzinie inżynierii materiałowej, ochrony środowiska, biologii oraz medycyny. Ponadto powstanie szereg laboratoriów badawczych do prac w zakresie technik jądrowych.


Tytuł projektu: Budowa Parku Naukowo Technologicznego wraz z modernizacją infrastruktury towarzyszącej ośrodka w Świerku
Całkowity koszt projektu: 50 000 000 zł
Kwota dofinansowania: 42 500 000 zł
Beneficjent: Instytut Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana w Świerku
Działanie 1.4. Wzmocnienie instytucji otoczenia biznesu (projekt kluczowy)

Liczba wyświetleń: 1014

powrót