Aktualności

Odkrycie archeologiczne na Ochocie

2011.08.25 14:55 , aktualizacja: 2014.05.16 13:26

Autor: Milena Szymańska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • Pobierz: fot.Milena Szymańska
  • Pobierz: fot.Milena Szymańska
  • Pobierz: fot.Milena Szymańska
  • Pobierz: fot.Milena Szymańska
  • Pobierz: fot.Milena Szymańska
  • Pobierz: fot.Milena Szymańska

Pozostałości wałów i fosy otaczającej Redutę Ordona oraz zabytki związane z powstaniem listopadowym m.in. kule, kartacze czy kawałki zamków broni palnej odnaleziono podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie stołecznej dzielnicy Ochota. 25 sierpnia br. wicemarszałek Marcin Kierwiński odwiedził archeologów z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, pracujących przy wykopaliskach.

 

Dzięki badaniom archeologicznym ustalono, że Reduta Ordona, budowla obronna z okresu powstania listopadowego, znajduje się na warszawskiej Ochocie, a nie jak do tej pory sądzono na terenie Woli.

 

Prace archeologiczne prowadzone są od listopada 2010 r. przez archeologów z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, pod kierownictwem dr. Wojciecha Brzezińskiego - dyrektora muzeum oraz kustosza  - Witolda Migala. W pierwszym etapie dokonano nieinwazyjnych badań elektrooporowych i magnetycznych. Ich następstwem było rozpoczęcie badań wykopaliskowych. W dwóch wykopach sondażowych natrafiono na pozostałości fosy i wilczych dołów, otaczających pierwotnie umocnienia ziemne.

 

Archeolodzy odkryli również przypuszczalne resztki zniwelowanego wału, pierwotnie otaczającego umocnienie, miejsce wybuchu niewielkiego składu amunicji, skąd pochodzi ponad 300 kul i liczne elementy umundurowania, głównie 17 pułku wojsk rosyjskich.

 

Do ciekawych odkryć należą monety z czasów usypywania wału (lata 20-te XIX wieku), w którym aktywnie pomagali ówcześni mieszkańcy Warszawy oraz plomby wojskowe, datowane na lata 30-te XIX wieku. Archeologom udało się uchwycić 3 fazy likwidacji obiektu, z których najmłodsza przypada na początek ubiegłego stulecia.

Liczba wyświetleń: 750

powrót