Aktualności

Więźniowie posprzątają mazowieckie lasy

2011.08.18 14:50 , aktualizacja: 2012.02.27 11:56

Autor: Biuro Prasowe, Wprowadzenie: Iwona Dybowska

30 skazanych odbywających karę w warszawskich więzieniach będzie w ciągu najbliższych czterech lat sprzątało lasy na terenie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Porozumienie w tej sprawie podpisali 18 sierpnia br. członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Sylwester Chołast oraz zastępca dyrektora Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie ppłk Grażyna Bartosińska.

 

Na mocy porozumienia więźniowie będą nie tylko sprzątać lasy z odpadów, ale także porządkować ścieżki przyrodnicze oraz przeprowadzać doraźne remonty budynków i obiektów na terenie Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

 

Porozumienie jest niezwykle istotną inicjatywą. Po pierwsze mazowieckie lasy będą czystsze i regularnie sprzątane, a wszyscy doskonale wiemy, jak bardzo są ciągle zaśmiecane. Po drugie zaangażowanie w porządkowanie terenów leśnych to duża szansa na resocjalizację dla więźniów. Aktywność fizyczna, praca na rzecz regionu to ważne elementy powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Dodatkowo osadzeni będą uczestniczyli w specjalnych zajęciach prowadzonych przez pracowników Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych – podkreśliła członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

 

Współpraca będzie prowadzona w latach 2011-2014. Na ten cel w budżecie województwa mazowieckiego zarezerwowano ponad 105 tys. zł. Porozumienie jest jednym z elementów wdrażania programu „Czyste lasy na Mazowszu”, który od maja 2010 r. realizowany jest w regionie przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Lasy zajmują zaledwie ok. 22 proc. powierzchni Mazowsza. Pod względem wielkości terenów leśnych plasuje to nas na przedostatniej pozycji wśród pozostałych województw. Niestety z roku na rok w lasach ciągle przybywa nielegalnych wysypisk, które w ostatnich latach stały się prawdziwą plagą. Tylko w 2009 roku zebrano 8 tys. m³ odpadów.

  • fot. Anna Groszyk-Książak,...
  • fot. Anna Groszyk-Książak,...
  • fot. Anna Groszyk-Książak,...
  • fot. Anna Groszyk-Książak,...

Liczba wyświetleń: 1017

powrót