Aktualności

Dzień Pamięci Starówki

2011.08.16 11:55 , aktualizacja: 2012.02.27 12:12

Autor: Milena Szymańska, Wprowadzenie: Agnieszka Stabińska

  • fot. R.Motyl
  • fot. R.Motyl
  • fot. R.Motyl
  • fot. R.Motyl
  • fot. R.Motyl

13 sierpnia br. na Starym i Nowym Mieście, w rocznicę wybuchu „czołgu-pułapki”, już po raz dwudziesty pierwszy zorganizowano uroczystości oddania hołdu poległym żołnierzom i cywilnym mieszkańcom Starówki. W uroczystościach udział wziął wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Archikatedrze św. Jana, której przewodniczył abp Kazimierz Nycz. Uczestnicy obchodów w symbolicznych miejscach pamięci narodowej na terenie Starówki oraz pod pomnikiem ofiar tragedii zapalili znicze i złożyli kwiaty. Pod głazem upamiętniającym wybuch „czołgu – pułapki”,w imieniu Samorządu Województwa Mazowieckiego,wieniec złożył wicemarszałek Marcin Kierwiński.

 

Zwieńczeniem obchodów był uroczysty koncert na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas którego wystąpił pianista Jacek Kortus, z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Filharmonii Narodowej, pod batutą Jana Letwaka. Artysta wykonał utwory Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta.
 


Wybuch „czołgu-pułapki” to  tragiczne i znamienne wydarzenie w kalendarzu powstańczym. W niedzielę 13 sierpnia 1944 r. wycofujący się Niemcy pozostawili w okolicach Pl. Zamkowego opancerzony pojazd transportowy wypełniony ładunkami wybuchowymi. W chwili, kiedy zdobytym pojazdem żołnierze Batalionu „Gustaw” wjechali w ulicę Kilińskiego przy Podwalu, nastąpiła ogromna eksplozja. W konsekwencji śmierć poniosło ponad 300 osób, wśród nich 67 żołnierzy Batalionu „Gustaw”. Mieszkańcy Warszawy już od 21 lat organizują marsze upamiętniające tamten dzień.

 

Liczba wyświetleń: 754

powrót