Aktualności

Konferencja „Kolei Dużych Prędkości na rzecz spójności terytorialnej UE”

2011.07.15 08:45 , aktualizacja: 2013.06.18 12:36

Autor: Nina Małachowska (KM), Wprowadzenie: Monika Guzowska

fot. Krzysztof Suchar,...
fot. Krzysztof Suchar,...
fot. Krzysztof Suchar,...
fot. Krzysztof Suchar,...

12 lipca br. w siedzibie Komitetu Regionów w Brukseli odbyła się konferencja „Kolei Dużych Prędkości na rzecz spójności terytorialnej UE”. Spotkanie zorganizowane zostało, w ramach polskiej prezydencji w UE, przez województwa: mazowieckie, łódzkie oraz dolnośląskie. Samorząd Województwa Mazowieckiego reprezentował marszałek Adam Struzik.

 

Konferencja była pierwszym wydarzeniem w Brukseli, przygotowanym w ramach rozpoczętej przez Polskę prezydencji. Zorganizowana przez województwa aktywnie włączające się w prace Komitetu Regionów, spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród gości. Podkreślono, że tak duże zaangażowanie samorządów w rozwój lokalny, zainteresowanie postępem i poszukiwanie skutecznych sposobów finansowania inwestycji pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zwrócił uwagę, że transport kolejowy pozwala na zmniejszenie emisji CO2, ponadto jest bezpieczniejszy niż transport drogowy. Rozwój kolei ma również wpływ na dynamizację postępu ekonomicznego regionów, przez które przebiegają jej linie. Połączenie 4 miast – Warszawy, Łodzi, Wrocławia oraz Poznania, a w dalszej perspektywie Berlina oraz Pragi, będzie oddziaływać na kilkanaście milionów mieszkańców tych miast oraz terenów sąsiednich, z których, dzięki połączeniom regionalnym i lokalnym, będzie można dotrzeć w ciągu godziny do linii KDP.

 

Konferencja prasowa poprzedzająca wydarzenie cieszyła się dużym zainteresowaniem dziennikarzy, a wypowiedzi uczestników były szeroko cytowane w polskich i zagranicznych mediach. W spotkaniu głos zabrali m.in:. Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk, marszałkowie województw – łódzkiego i dolnośląskiego, szef gabinetu komisarza UE ds. Transportu Keir Fiuitch oraz prezes zarządu PKP PLK Zbigniew Szafrański.

 

W tym samym dniu w Brukseli Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik spotkał się m.in. z prezydentem hiszpańskiego regionu Walencja Francisco Camps, z którym dyskutował o korzyściach wynikających dla regionu z połączeń szybką koleją.

Liczba wyświetleń: 1182

powrót